plecak - na co zwrócić uwagę przy zakupie fot. Fotolia

Zakup plecaka - 5 rad jak kupic dobry plecak

Twój maluch idzie do pierwszej klasy? Z pewnością czeka cię zakup plecaka. Zobacz, jak dokonać właściwego wyboru!
Agata Bernaciak / 13.08.2013 12:38
plecak - na co zwrócić uwagę przy zakupie fot. Fotolia
To jeden z ważniejszych szkolnych artykułów. Uczeń nosi go ok. 190 dni w roku i to prawie codziennie. Tornister musi więc być wygodny, dobrze dopasowany i mocny. Podpowiadamy, na co należy zwrócić uwagę wybierając go!

1. Kupuj razem z dzieckiem

Nie idź sama na zakupy - przecież plecak będziesz nosić nie ty, a twoje dziecko. Gdy pójdziesz z dzieckiem, będzie miało ono szansę przymierzenia tornistra jeszcze przed zakupem. Sprawdź, czy jego krawędzie nie wystają nadmiernie poza ramiona (zarówno wzdłuż, jak i wszerz). Warto również przetestować, czy szkolny plecak daje się wygodnie założyć i zdjąć.

2. Zwracaj uwagę na oznakowania

Odblaski na tornistrze są niezbędne. Zwłaszcza uczeń, który sam wędruje do szkoły wzdłuż jezdni, musi być dobrze widoczny dla kierowców i to z daleka - niezależnie od pory roku i pory dnia.

3. Możliwość równomiernego wypełnienia

Naucz dziecko, żeby pakując tornister, ciężkie książki i zeszyty umieszczało najbliżej pleców, po środku, a pozostałe przybory rozkładało równomiernie we wszystkich przegródkach i kieszeniach. Z tego powodu zwróć również uwagę przed zakupem na rozmieszczenie kieszonek. Nie może być tak, że np. tylko prawa strona została zaopatrzona w te dodatkowe.

4. Na obu ramionach

Pilnuj, by uczeń zakładał tornister na oba ramiona. Noszenie go na jednym może prowadzić do asymetrii mięśniowej i skrzywień kręgosłupa. Z tego powodu podczas zakupu zwróć uwagę na możliwość regulacji ramiączek (i czy mechanizm nie jest uszkodzony).

5. Stawiaj na materiał dobrej jakości

Ważne, aby był mocny i nieprzemakający. Najlepiej, gdy tornister ma usztywniony tył oraz nóżki, wówczas można go postawić na ziemi bez obawy, że się pobrudzi.

napisane na podstawie tekstu Małgorzaty Świgoń/Przyjaciółka