Zakażenie dróg moczowych u dzieci

Infekcje układu moczowego to częsta dolegliwość u małych dzieci. Statystycznie stwierdzono, że choroba częściej występuje u dziewczynek.
/ 07.03.2011 07:01

Infekcje układu moczowego to częsta dolegliwość u małych dzieci. Statystycznie stwierdzono, że choroba częściej występuje u dziewczynek. Za infekcje układu moczowego najczęściej odpowiedzialne są bakterie.

W większości przypadków schorzenie wywołuje naturalny składnik mikroflory jelitowej tzn. pałeczka okrężnicy. Dziewczynki chorują częściej z powodu krótszej cewki moczowej, czego wynikiem jest łatwiejszy dostęp bakterii do wyższych pięter układu moczowego.

Objawy zakażenia dróg moczowych

U małych dzieci:

 • gorączka,
 • utrata apetytu,
 • rozdrażnienie,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • krew w moczu.

U starszych dzieci:

 • ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu,
 • bóle w okolicy krzyżowo-lędźwiowej,
 • moczenie nocne,
 • parcie na mocz,
 • częste oddawanie moczu (małe ilości moczu).

Jeśli rodzice stwierdzą u dziecka objawy, które sugerują zakażenie dróg moczowych, nie mogą ich zlekceważyć. W takiej sytuacji należy wykluczyć refluks pęcherzowo-moczowodowy oraz nie dopuścić do przewlekłego zakażenia dróg moczowych. Refluks polega na tym, że mocz podczas mikcji (czynność oddawania moczu) przedostaje się nie tylko do cewki moczowej, ale i wstecznie do moczowodów. Refluks pęcherzowo-moczowodowy sprzyja nawrotom zakażeń moczowodów, miedniczek a nawet miąższu nerek. Taka sytuacja jest bardzo poważna gdyż grozi zbliznowaceniem nerek.

Leczenie zakażenia układu moczowego
Zakażenie układu moczowego lekarz diagnozuje na podstawie badania ogólnego i posiewu moczu. Aby określić wrażliwość bakterii, które wywołały zakażenie, na antybiotyki, należy wykonać antybiogram. Wynik antybiogramu pozwala zastosować jak najlepszy lek. W leczeniu zakażeń układu moczowego stosuje się antybiotykoterapię. Zdarza się, że u mniejszych dzieci początkowo antybiotyk podaje się dożylnie, następnie doustnie. Rodzice powinni zadbać o prawidłową ilość płynów w diecie malucha. Szczególnie pomocny może być sok z żurawin, który zapobiega przyleganiu bakterii do wyściółki dróg moczowych. W celu zmniejszenia gorączki można podać dziecku paracetamol. Po zakończeniu antybiotykoterapii zawsze należy wykonać kontrolne badanie moczu.

Jak zapobiegać zakażeniu dróg moczowych?
W profilaktyce najważniejsze są odpowiednie nawyki higieniczne i własciwe zmienianie pieluszek u małych dzieci. Wycieranie należy prowadzić od przosu ku tyłowi. Konieczne jest mycie rąk po każdym korzystaniu z toalety. Dzieci, które już nie noszą pieluszek powinny miec bawełnianą bieliznę. Dziecku należy stworzyc mozliwośc oddania moczu, zawsze gdy jest to konieczne (nie wolno "wstrzymywać" moczu). Rodzice powinni unikać potencjalnie drażniących płynów do kąpieli dzieci. Warto również zapewnić dziecku odpowiednią podaż płynów.