Zakażenia rotawirusowe – o czym warto pamiętać opiekując się chorym dzieckiem?

Jak może dojść do zakażenia rotawirusami? Jakie objawy towarzyszą tej chorobie? O czym warto pamiętać opiekując się chorym dzieckiem w domu, a o czym gdy konieczna jest jego hospitalizacja? Jak rozpoznać odwodnienie u dziecka? Czy szczepionki przeciwko rotawirusom są bezpieczne?
/ 30.10.2013 09:58

Jak może dojść do zakażenia rotawirusami?

Rotawirusami można się zarazić:

 • drogą pokarmową,
 • drogą kropelkową,
 • poprzez kontakt z wydalinami osób chorych.

Rotawirusy przeżywają:

 • do 4 godzin na rękach,
 • przez kilka dni na przedmiotach i zanieczyszczonych powierzchniach.

Do zakażenia dochodzi na przykład, gdy dziecko weźmie do buzi zabawkę podaną przez osobę, która przeniosła na rękach wirusa. Standardowe środki higieny nie wystarczą, by pozbyć się rotawirusów; również przebywanie w domu nie chroni dziecka przed zakażeniem rotawirusami, gdyż mogą one zostać przyniesione przez rodziców lub innych członków rodziny czy odwiedzających gości.

Jakie objawy występują przy zakażeniu rotawirusami?

Do głównych objawów choroby należą:

 • wymioty (często gwałtowne, trwające około 2 dni),
 • wodnista biegunka, trwająca przez 4-8 dni,
 • gorączka (nawet do 40°C).

Bardzo nasilone wymioty i biegunka, jeśli nie powiedzie się nawadnianie doustne, mogą doprowadzić do odwodnienia.

Zobacz także: Sprawdź, czy jesteś odwodniona

Jak rozpoznać odwodnienie dziecka?

Zdaniem dr Marii Kotowskiej z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, odwodnieniu towarzyszy:

 • zapadnięte ciemiączko u niemowląt,
 • suche, spierzchnięte, karminowe usta,
 • sucha, wiotka skóra,
 • zapadnięte gałki oczne, zgaszone, matowe oczy,
 • płacz bez łez,
 • rzadkie i skąpe oddawanie moczu (u niemowlęcia sucha pielucha od 3 godzin, u starszego dziecka brak oddania moczu od 6 godzin).

Ponadto przy odwodnieniu skóra na brzuchu uchwycona dwoma palcami tworzy fałd, który się nie rozprostowuje, a po naciśnięciu paznokcia jego różowy kolor nie wraca w ciągu 1-2 sekund.

Jak się opiekować dzieckiem z zakażeniem rotawirusowm?

Zakażenie rotawirusowe może mieć nieprzewidywalny przebieg (od łagodnego po ciężki). Jeśli Twoje dziecko robi wodniste kupki, a dodatkowo występują gorączka i wymioty, skontaktuj się z lekarzem. Zbada on dziecko i zleci właściwe postępowanie – zadecyduje, czy można leczyć dziecko w domu, czy należy je hospitalizować.

W opiece nad dzieckiem chorym najważniejsze jest właściwe nawadnianie dziecka.

Poniżej kilka wytycznych, jak się opiekować dzieckiem podczas choroby.

 1. Należy podawać płyn (najlepiej z elektrolitami, do nabycia w aptece) chłodny, w małych porcjach – po 2-3 łyżeczki co kilka minut. Większe ilości ciepłego płynu mogą wzmagać wymioty.
 2. Jeśli lekarz przepisze leki przeciwgorączkowe, zwracaj uwagę, czy dziecko nie zwróciło syropu lub nie wydaliło czopka – zasięgnij porady lekarza, zanim podasz nową porcję leku.
 3. Nie podawaj leków przeciwwymiotnych i przeciwbiegunkowych bez konsultacji z lekarzem.
 4. Obserwuj, czy dziecko nie zaczyna wymiotować: miej pod ręką miseczkę i ręczniki oraz czyste ubranka; zadbaj o bezpieczną pozycję podczas snu, by nie dopuścić do zadławienia wymiocinami.
 5. Jak najszybciej zmieniaj zabrudzone pieluszki, by uniknąć odparzeń: myj pupę dziecka pod bieżącą wodą, zaopatrz się w maści na odparzenia.
 6. Spróbuj izolować chore dziecko od innych domowników, zwłaszcza rodzeństwa, by uniknąć ich zakażenia.

O czym warto pamiętać, gdy dziecko musi zostać w szpitalu:

 • o kilku piżamkach (mogą się pobrudzić przy niekontrolowanych wymiotach i biegunce),
 • o ulubionych zabawkach oraz książeczkach dziecka – prawdopodobnie dostanie kroplówkę i będzie musiało kilka godzin lub nawet dni spędzić w łóżeczku, więc będzie się nudzić i denerwować,
 • o śpiworze, kocu i karimacie dla siebie – niestety większość szpitali nie zapewnia noclegu przy dziecku dla rodziców,
 • o kosmetykach i przyborach higienicznych dla siebie i dziecka (szczoteczki do zębów, pasta, mydło, ręczniki itp.) oraz kilku zmian bielizny – być może spędzicie w szpitalu kilka dni (przy zakażeniu rotawirusowym hospitalizacja może trwać nawet do 9 dni).

Warto wiedzieć: Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Czy można dziecko zaszczepić przeciwko rotawirusom?

W Polsce dostępne są dwie doustne szczepionki przeciw rotawirusom. Jedna wymaga podania dwóch, a druga trzech dawek. Podaje się je dzieciom, które ukończyły 6. tydzień życia. Cały cykl szczepienia należy zakończyć do 6. miesiąca życia dziecka. Cały cykl szczepienia (2 lub 3 dawki w zależności od szczepionki) kosztuje ok. 600-700 zł. Szczepionki działają przeciw najczęściej występującym szczepom rotawirusa odpowiedzialnym za większość zachorowań w Europie.

Bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek przeciwko rotawirusom zostało potwierdzone w badaniach klinicznych przeprowadzonych wśród niemowląt w krajach na całym świecie. Do najczęstszych, ale przemijających działań ubocznych szczepienia należą: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, gorączka i rozdrażnienie. Szczepionka ta może być podawana jednocześnie z większością szczepionek stosowanych u niemowląt.

Szczepionki są dostępne w punktach szczepień w ramach płatnej usługi szczepiennej. Szczepienie jest wykonywane na miejscu; poprzedza je badanie lekarskie (tzw. kwalifikacja do szczepienia). Szczepionkę można także kupić w aptece na podstawie recepty. Warto zapytać o szczepienie pediatrę podczas obowiązkowej wizyty szczepiennej w 2. miesiącu życia dziecka.

Wskazane jest, by przez co najmniej tydzień po ustąpieniu objawów zakażenia rotawirusami dziecko nie kontaktowało się z rówieśnikami. Tyle trwa wydalanie rotawirusów z organizmu. Poza tym w zależności od przebiegu choroby, dziecko przez kilka dni lub tygodni może potrzebować stosowania odpowiedniej lekkostrawnej diety.

Polecamy: Rotawirusy - jak może dojść do zakażenia?

Źródło: GSK/ www.powstrzymajrotawirusy/ mk