POLECAMY

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne u dzieci i młodzieży

Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (OCD; nerwica natręctw) to zaburzenie lękowe, w którym osoba nadmiernie zamartwia się, boi lub przejmuje nierealnym zagrożeniem i próbuje sobie radzić z uczuciem lęku poprzez wykonywanie zrytualizowanych lub wyspecjalizowanych czynności. Często powtarzające się zakłócające myśli i obrazy nazywane są obsesjami lub myślami natrętnymi, a rytualne czynności wykonywane, by się ich pozbyć lub zapobiec „katastrofie” to kompulsje lub czynności natrętne.
Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne u dzieci i młodzieży

Pewna doza obsesji i kompulsji pojawia się u każdego dziecka i jest prawidłowa. Przedszkolaki np często mają jakieś rytuały wokół jedzenia, kąpieli i chodzenia spać, co pozwala im uporządkować i zrozumieć otaczający je świat. Dzieci w szkole podstawowej często rytualizują zabawy i gry zespołowe, namiętnie coś zbierają i porządkują zbiory. Rytuały te pomagają im bezpieczniej uczestniczyć w świecie społecznym i panować nad lękiem związanym z chaosem. Gdy mamy do czynienia z OCD - natrętne, obsesyjne myśli budzą silny niepokój i lęk, a kompulsje stają się tak częste, że zakłócają normalne, codzienne funkcjonowanie dziecka.

Polecamy:  Grypa żołądkowa

Co jest przyczyną i kto choruje na OCD?

Przyczyna OCD nie jest znana. Badania wskazują na neurobiologiczną przyczynę OCD (deficyt neuroprzekaźnika zwanego serotoniną). Ponadto, fakt, że OCD częściej (ale nie zawsze) występuje u osób, u których w rodzinach były osoby z OCD wskazuje na genetyczne podłoże zaburzenia.
OCD diagnozowane jest czasem u dzieci, jednakże jest to przede wszystkim dość powszechna choroba występująca wśród młodzieży, pojawiająca się zwykle ok. 15 roku życia. Częściej zapadają na nią chłopcy niż dziewczyny.

Jakie są objawy OCD?

Najczęściej obserwowane objawy OCD to:
• bardzo silne koncentrowanie się na zarazkach, brudzie i zakażeniu;
• ciągle pojawiające się wątpliwości (np. czy na pewno drzwi są zamknięte);
• natrętne myśli dotyczące przemocy, skrzywdzenia kogoś, zabicia lub zrobienia krzywdy sobie;
• spędzanie dużej ilości czasu na dotykaniu przedmiotów, liczeniu, myśleniu o liczbach lub sekwencjach;
• nadmierne zwracanie uwagi na symetrię, porządek, dokładność;
• natrętne myśli na temat dokonywania odrażających aktów seksualnych lub zakazanych zachowań;
• niechciane myśli przeczące wierzeniom religijnym osoby;
• bardzo silna potrzeba, by wiedzieć lub pamiętać o bardzo mało istotnych strawach;
• nadmierne koncentrowanie się na szczegółach;
• nadmierne zamartwianie się, że coś strasznego się może wydarzyć;
• agresywne myśli, impulsy i zachowania. 

Diagnozowanie i leczenie OCD

Diagnozę stawia lekarz psychiatra i/lub psycholog kliniczny po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu i badania. W przypadku dzieci i młodzieży postawienie diagnozy OCD możliwe jest wtedy, gdy obsesje i kompulsje z nimi związane (np. mycie rąk, sprawdzanie zamków) są na tyle uciążliwe i częste, że negatywnie wpływają na jakość życia dziecka. W większości przypadków zachowania kompulsywne zabierają więcej niż godzinę dziennie, a niepokój i lęk z nimi związane negatywnie wpływają na intelektualne funkcjonowanie dziecka. Warto również pamiętać, że o ile dorośli z OCD przeważnie zdają sobie sprawę, że ich zachowanie jest nieco niezwykłe, dzieci i adolescenci często nie potrafią dostrzec nieracjonalności czy dziwaczności swojego zachowania lub myśli.
OCD jest skutecznie leczone – zwykle w wyniku łączenia psychoterapii i farmakoterapii. Badania kliniczne wskazują na dużą skuteczność psychoterapii poznawczo-behawioralnej w leczeniu OCD. Terapia poznawcza koncentruje się na pomocy dziecku czy adolescentowi w zrozumieniu jego lęków i nauczeniu go nowych, bardziej skutecznych sposobów radzenia sobie z nimi. Behawioralny komponent terapii ma na celu pomóc pacjentowi i jego rodzicom w ograniczeniu i zmianie zachowań kompulsywnych. Udział rodziców w leczeniu OCD i innych zaburzeń lękowych jest bardzo ważny.

Zobacz też: Ryzyko samobójstwa u nastolatków

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Proszę spróbować podawać dziecku inozytol to witamina B8, która redukuje zachowania obsesyjno-kompulsywne
/rok temu
A czy słyszał ktoś o Zespół psychologiczno-jelitowy GAPS? Mało który psycholog o tym powie, ale choroby typu zaburzenie obsesyjono-kompulsywne związane jest z gospodarką jelitową , zanieczyszczonym organizmem, i złą dietą. Polecam wgłębić się w ten temat...
/rok temu
Moje dziecko ma 7 lat i od około 4 lat cierpi już na LCD. Jego zaburzenie dotyczy nadmiernego mycia rąk, ale i też ma "lęk" przed ubieranie nowych rzeczy, nawet jeśli są superowe z jego ulubionymi bohaterami bajek. Od niedawna chodzimy na terapię.Doksztalcam się również z wielu książek na ten temat, choć sprawa jest trudna, ponieważ książki napisane są głównie pod dorosłych. Polecam udać się do psychologa. Zaburzenie samo nie zniknie. Natomiast z czasem rozrasta się i chodzi na kolejne obszary.
POKAŻ KOMENTARZE (1)