Jak poznać, czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej i jak je leczyć?

Jeśli twoje dziecko nie lubi lepić z plasteliny, boi się huśtania na huśtawce, skarży się, że wiecznie uwierają je metki w ubraniach, być może ma problemy ze zmysłami. Czy można temu zaradzić?
Milena Oszczepalińska / 3 miesiące temu
Jak poznać, czy dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej i jak je leczyć? fot. Adobe Stock

Czasami pozornie prawidłowo rozwijające się dziecko może mieć różne dziwaczne przyzwyczajenia, np. zakładać bluzki wyłącznie na lewą stronę i upodobania, np. nie znosić lepienia z plasteliny. Takie dziecko wymaga szczególnej obserwacji, ponieważ może okazać się, że ma zaburzenia integracji sensorycznej. Jak je rozpoznać? Podpowiadamy!

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna (w skrócie SI) to umiejętność rozpoznawania, łączenia, porządkowania wszelkich informacji i bodźców, które do nas docierają. Jeśli działa prawidłowo, pozwala nam na poprawne odbieranie sygnałów i reagowanie na nie. To też integracja zmysłów – dzięki niej to, co widzimy, możemy połączyć z tym, co słyszymy i nasz odbiór rzeczywistości jest adekwatny.

Po czym poznać, że dziecko ma zaburzenia integracji sensorycznej?

Dziecko może wysyłać wiele sygnałów świadczących o tym, że jego zmysły nie funkcjonują tak, jak powinny. Takie dziecko jest z reguły nadwrażliwe (np. na dotyk, dlatego drażnią go wszelkie ubrania, na słuch, dlatego złości się, gdy słyszy dźwięk zasuwanego suwaka, itd.). Zadaniem  rodzica jest baczne obserwowanie malca. Sygnałami alarmującymi są kłopoty z :

 • poruszaniem się, niezdarność, potykanie się o własne nogi;
 • poprawnym mówieniem, wymawianiem pewnych głosek;
 • zachowaniem, panowaniem nad emocjami;
 • zachowaniem porządku w swoim pokoju, plecaku, w szafkach;
 • potrzebą bycia wszędzie naraz, głośnym zachowaniem, taranowaniem kolegów.

Kiedy terapia jest koniecznością?

Nie zawsze nieodpowiednie zachowanie dziecka świadczy o zaburzeniach SI. Jeśli jednak tych sygnałów alarmujących jest dużo, wówczas warto zastanowić się nad diagnozą zaburzeń integracji sensorycznej. Terapia SI jest potrzebna zwłaszcza, gdy zaburzenie znacznie utrudniają lub wręcz uniemożliwiają dziecku normalne, codzienne funkcjonowanie. Takie dziecko często odbierane jest jako niegrzeczne i bywa odrzucane przez rówieśników. Brak terapii może wówczas wpłynąć na znaczne obniżenie jego samooceny i poczucia własnej wartości.

Zobacz też: Jak rozpoznać kłopoty z integracją sensoryczną? [WIDEO]

Jak wygląda terapia SI?

Specjalista zanim postawi diagnozę, również musi poobserwować dziecko, zobaczyć, jak zachowuje się w zabawie. Jeśli uzna to za konieczne, wówczas dostosuje zestaw ćwiczeń i zajęć do potrzeb konkretnego dziecka. Terapia odbywa się zwykle poprzez ruch i zabawę. Wykorzystuje się w niej takie pomoce, jak:

 • drabinki,
 • równoważnie,
 • materace,
 • wałki,
 • trampoliny,
 • piłki.

Wszelkie zabawy włączone do terapii mają za zadanie usprawnić działanie tych zmysłów, z którymi dziecko sobie nie radzi.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)