Zabezpieczanie domu przed dzieckiem - 15 rad jak to zrobić fot. Fotolia

Zabezpieczanie domu przed dzieckiem - 15 rad jak to zrobić

Aż 70% wypadków, jakim ulegają maluchy, ma miejsce w domu. Jak do nich nie dopuścić? Sprawdź!
Agata Bernaciak / 12.12.2014 05:33
Zabezpieczanie domu przed dzieckiem - 15 rad jak to zrobić fot. Fotolia

1. Sprawdzaj obecność atestów i certyfikatów

Powinny go mieć wszystkie produkty dla malca – mebelki, zabawki, kosmetyki i akcesoria do pielęgnacji. Nawet przy wyborze detergentów do domu zwróć uwagę na certyfikaty.

2. Zabezpieczaj wejście na schody i załóż blokady drzwi

Wejście na schody zastaw specjalną bramką (musi być porządnie wykonana i dobrze przymocowana), by dziecko nie wdrapało się na nie bez twojego nadzoru. Na drzwiach do pokoi, w których bawi się dziecko, zamontuj blokady - dzięki nim smyk nie przytrzaśnie sobie palcy.

3. Detergenty trzymaj pod kluczem

Koniecznie zamykaj je w szafce, której maluch nie zdoła otworzyć. Proszki do prania, płyny do czyszczenia, kosmetyki, zawierają szkodliwe a nawet trujące substancje, dlatego muszą znajdować się poza zasięgiem rączek dziecka.

4. Zadbaj o drobiazgi

Szkrab niemal do końca 2. roku życia ma zwyczaj wkładania do buzi wszystkiego, co wpadnie mu w rączki. Dokładnie sprawdzaj, czy na podłodze nie leżą drobne monety, agrafki, ziarenka fasoli, skuwki itp.

5. Zawsze wyłączaj i chowaj urządzenia elektryczne

Nie zostawiaj w pokoju żelazka, suszarki w łazience czy tostera w kuchni podłączonych do prądu. Chowaj je, kiedy ich nie używasz. Zwijaj starannie przewody, by malec przypadkiem nie zaplątał się w nie albo nie pociągnął za któryś i nie zrzucił sobie urządzenia na głowę.

6. Miej oko na dziecko w trakcie karmienia

W trakcie karmienia nie zostawiaj malca samego z butelką – mógłby się zachłysnąć. Po karmieniu, gdy nie masz pewności, że dziecku się odbiło, kładź je w łóżeczku na boku, pod plecki podkładając zwinięty kocyk.

7. Osłoń palniki na kuchence

Maluszek może wyciągnąć rączkę do zapalonego palnika lub ściągnąć z niego garnek z gotującą się zupą. Dlatego zainstaluj na kuchence specjalną kratkę lub szybę osłaniającą palniki. Jeśli nie możesz zdecydować się na ten rodzaj zabezpieczenia, gotuj na tylnych fajerkach.

8. Chowaj lekarstwa przed dzieckiem

Kolorowe pigułki przypominają cukierki, dlatego trzymaj je z dala od małych rączek. Są podwójnie niebezpieczne dla małego dziecka: ze względu na swój skład, ale też dlatego, że smyk może się nimi zakrztusić.

9. Kup bezpieczne łóżeczko

Zwróć uwagę na rozstaw szczebelków: nie może być większy niż 6 centymetrów, bo maluch mógłby włożyć pomiędzy nie głowę. Szczebelki muszą być gładkie, pomalowane farbą ekologiczną. Jeśli łóżeczko jest wyposażone w kółka – powinny mieć blokadę.

10. Zainwestuj w matę antypoślizgową

Położona na dno wanny zmniejszy ryzyko poślizgnięcia się i uderzenia w główkę. Dbaj o to, by podłoga obok wanny nie była śliska.

11. Zabezpiecz narożniki

Ruchliwego dziecka nie uchronisz przed każdym upadkiem, ale możesz zminimalizować skutki kolizji z meblami. Zabezpiecz ostre rogi i kanty specjalnymi nakładkami z tworzywa.

12. Zawsze uważaj na kran

Podczas figli w wodzie łatwo można uderzyć się o kran. Dlatego warto założyć na niego osłonkę. Są też osłonki na całą baterię, zwłaszcza jej gorącą część.

13. Poszerzaj wiedzę na temat domowych roślin

Jeśli masz w domu nisko stojące rośliny, upewnij się, czy nie są toksyczne. Zabezpiecz doniczki przed dzieckiem, które może wygrzebywać i zjadać ziemię. Sprawdź też, czy donica jest stabilna.

14. Nie pozwól na grzebanie w śmieciach

Maluchy uwielbiają w nich grzebać. Zupełnie niezrażone zapachem i konsystencją odpadków zanurzają rączki w kuble. A ponieważ mają zwyczaj brać wszystko do buzi... lepiej dobrze zablokuj szafkę z kubłem.

15. Zabezpiecz wszystkie kontakty

Kontakty w domu zabezpiecz zatyczkami. Gdy tylko maluch zacznie raczkować – znajdą się akurat na wysokości jego wzroku i będą kusić, by włożyć do nich palce.

Dowiedz się na temat bezpieczeństwa dziecka:

na podstawie tekstu autorstwa Leny Widymskiej/Twój maluszek