POLECAMY

Wysiękowe zapalenie ucha – czemu tak trudno je rozpoznać?

Dziwisz się, że Twoje dziecko nagle przestało reagować na Twoje polecenia? Zauważasz, że ma nieuzasadnione problemy z nauką? Coraz głośniej mówi i ogląda telewizję? Warto pomyśleć o wybraniu się do lekarza, ponieważ może chorować na wysiękowe zapalenie ucha.
Wysiękowe zapalenie ucha – czemu tak trudno je rozpoznać?

U dzieci do 10 roku życia

Wysiękowe zapalenie ucha środkowego jest to schorzenie, które występuje głównie u dzieci do 10 roku życia. Wymieniane przyczyny powstawania wysięku, to: zakażenia górnych dróg oddechowych, przerost migdałka gardłowego, alergia czy guzy części nosowej gardła (częściej u dorosłych).

Choroba polega na gromadzeniu się jałowego płynu w jamie bębenkowej przy braku perforacji w błonie bębenkowej. Długotrwałe zaleganie płynu, jego gęstnienie do kleistej wydzieliny, tworzenie się zrostów oraz odkładanie się złogów doprowadza do uszkodzenia struktur ucha wewnętrznego oraz stopniowe pogarszanie się słuchu. Wczesna diagnoza jest więc bardzo ważna, aby nie spowodować nieodwracalnych zmian oraz trwałego defektu słuchu.

Trudne rozpoznanie

Pierwszym objawem wysiękowego zapalenia ucha u dzieci jest niedosłuch. Maluch zaczyna coraz głośniej nastawiać telewizor lub krzyczy zamiast mówić spokojnym tonem. Często zdarza się, że to nauczyciele w szkole zauważają, że dziecko przestaje uważać i reagować na uwagi nauczyciela. Dziecko wydaje się jakby nieobecne. W domu często należy kilkukrotnie powtarzać polecenia czy prośby.

Objawy te na ogół niepokoją rodziców, którzy natychmiast rozpoczynają szukania pomocy. Często jednak zdarza się, że uważają, iż ich dziecko jest po prostu niegrzeczne i ignorują inne przyczyny takiego zachowania. Rozpoznanie nie jest proste, ponieważ wysiękowe zapalenie ucha nie boli. Jedyne na co może uskarżać się dziecko, to uczucie zatkania i pełności w uchu. Rzadko mogą również występować szumy w chorym uchu.

Polecamy:

Jak wygląda badanie?

Rozpoznanie opiera się często na wcześniejszym wywiadzie, z którego wynika, że dziecko w przeszłości było leczone z powodu przerostu migdałka gardłowego. Ponadto, należy wykonać badanie otoskopowe, ukazujące poziom płynu i pęcherzyki powietrza za błoną bębenkową. Można zastosować także badania audiologiczne: audiometrię tonalną, badanie tympanometryczne oraz badanie odruchów z mięśnia strzemiączkowego, w których stwierdza się niedosłuch i brak ruchomości błony bębenkowej oraz odruchów z mięśnia strzemiączkowego.

Leczenie

Wysiękowe zapalanie ucha leczy się przede wszystkim przyczynowo. Należy więc przeprowadzić operację powiększonego migdałka gardłowego czy rozpocząć leczenie alergii. Ponadto stosuje się leki przeciwzapalne, udrażniające trąbkę słuchową czy mukolityczne. Przy braku poprawy proponuje się niekiedy leczenie zabiegowe – paracentezę. Wkłada się do błony bębenkowej specjalne dreniki, które pozwalają na swobodny odpływ wydzieliny oraz wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej.

Czytaj też: Malinowy język, czyli kilka słów o szkarlatynie

Nieleczone wysiękowe zapalenia ucha - groźne powikłania

Zaniedbanie choroby może mieć bardzo groźne następstwa. Okres, w którym dzieci najczęściej chorują na wysiękowe zapalenie ucha, jest krytyczny dla rozwoju mowy. Niedosłuch spowodowany obecnością płynu w jamie bębenkowej powoduje trudności w zrozumieniu mowy, co doprowadza do opóźnienia w jej opanowaniu.
Ponadto mogą wystąpić liczne miejscowe powikłania – w obrębie czaszki lub oczodołu. Na szczęście, w erze powszechnego stosowania antybiotyków, dochodzi do nich wyjątkowo rzadko.

Uwaga! Z pozoru niewinny niedosłuch po nieżycie nosa, może wpływać na jakość życia naszego malucha. Sposób uniknięcia problemu jest prosty, należy jedynie szybko zareagować.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)