POLECAMY

Jak wspierać wstydliwego malca?

Masz w domu wstydliwe dziecko? Zobacz, jak pomóc mu poczuć się pewniej w kontaktach z innymi.
Jak wspierać wstydliwego malca? fot. Fotolia
Jedne dzieci są z natury odważne i pewne siebie, a inne - przeciwnie - łatwo się peszą i raczej stronią od towarzystwa. Jednak to  nie oznacza, że poczucie niepewności musi towarzyszyć nieśmiałkom przez całe życie! Z twoją pomocą wstydliwy malec może się nauczyć przezwyciężać swoje rozmaite obawy.

Jak wspierać wstydliwe dziecko?

Doceniaj i akceptuj

  • Często smyka chwal i podkreślaj, w czym  jest dobry ("Ładnie rysujesz słoneczka". "Ale dzielnie wsiadłeś na rowerek!"). Malec spojrzy wtedy na siebie życzliwiej i uwierzy, że stać go na niejeden sukces - także towarzyski.
  • Nie przełamuj lęku na siłę. Szkrab wstydzi się miłej sąsiadki? Nie zmuszaj go do prowadzenia rozmowy. Powiedz: "W porządku, porozmawiasz z panią innym razem". Pamiętaj, naciskanie na wstydliwego malca, aby był dzielny i stawiał czoło swoim obawom, może jedynie pogłębić problem.
  • Nie przyklejaj smykowi łatki „nieśmiałego biedactwa". W tym stwierdzeniu jest bowiem negatywna ocena, która utwierdzi malca w przekonaniu, że jest słaby i nieporadny.
  • Unikaj porównywania malucha z innymi dziećmi („Ania tak ładnie bawi się z koleżankami, a ty się za mnie chowasz"). Stawianie kogoś za wzór nie podnosi na duchu, tylko odbiera wiarę w siebie. Miej to na uwadze!

Ośmielaj własnym przykładem

  • Niech twój maluch widzi, że jesteś otwarta na ludzi i chętnie nawiązujesz z nimi relacje (np. w sklepie czy na spacerze). Obserwując cię, smyk będzie się później na tobie wzorował!
  • Unikaj ganienia siebie, gdy coś ci nie wyjdzie. Mówiąc np. „Jak mogłam się tak pomylić, wszyscy będą mnie obgadywać" wysyłasz dziecku sygnał, że jego lęk przed innymi jest uzasadniony.
  • Podejmuj wyzwania i komentuj, jakie to ważne ("Obawiałam się tej rozmowy, ale dobrze mi poszło. Sądziłam, że będzie trudniej"). Dla wstydliwego malca wszystko jest o wiele prostsze, gdy widzi, że trudności można pokonywać.

Wspieraj poprzez zabawę

  • Umów się z pociechą, że przez jeden dzień w tygodniu będzie odbierać specjalne hołdy z powodu swych wyjątkowych osiągnięć. W tym dniu może nosić królewski płaszcz z krepiny, do którego domownicy będą przypinać karteczki – odznaczenia (np. za staranne mycie zębów czy ładnie zaśpiewaną piosenkę).
  • Wytnij z papieru małe serduszka i wypisz na nich różne rzeczy, które uważasz za mocne strony swojego dziecka. Pochowaj serduszka w mieszkaniu, a potem poproś malca, by spróbował je odszukać. Później wyjaśnij szkrabowi, dlaczego właśnie te cechy (czy umiejętności) zostały przez ciebie docenione.
  • Odgrywajcie z malcem różne scenki z podziałem na role – ty jesteś np. opiekunką z przedszkola, a synek czy córeczka prosi cię o pomoc w zapięciu sweterka. W ten sposób możesz też ćwiczyć z pociechą robienie zakupów czy zapoznawanie się z innymi dziećmi.
Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)