Wspólne majsterkowanie w Dzień Dziecka

Zamiast zajadać się słodyczami i oglądać telewizję, wspólnie z maluchem stwórzcie coś niepowtarzalnego! Oto nasze propozycje.

/ 01.06.2012 10:31 POWRÓT DO ARTYKUŁU

Latawiec

Potrzebne materiały:
  • Lipowa listewka o grubości 2 mm, szerokości 1,3 cm i długości co najmniej 190 cm (rama)
  • Papier morwowy do wypełnienia ramy (odporny na podmuchy wiatru)
  • Papier morwowy i krepina na wstążki
  • Sznurek nylonowy
  • Stempel np. w kształcie gwiazdy, poduszka z klejem, sypki brokat
  • Mały plastikowy pierścień
Krok pierwszy: tworzymy ramę
Przetnij lipową listewkę na trzy części, każda o długości 61 cm. Następnie natnij rowki o długości 1 cm na środku końców listewek i przeszlifuj ich brzegi używając tarcz ściernych. Teraz połóż wszystkie listewki równo jedna na drugiej, a następnie na górnej zaznacz dokładnie jej środek. Przewierć otwór przez wszystkie połączone razem listewki w wyznaczonym wcześniej punkcie. Przygotuj sznurek o długości 61 cm, następnie przeciągnij go przez wszystkie otwory i mocno zwiąż.
 
Teraz rozchyl brzegi listewek tak, by końcówki były równo od siebie oddalone. Cała konstrukcja ma stworzyć idealnie równą sześciokątną ramę latawca. Zawiąż pozostały sznurek na końcach listewek, przeciągając go przez wcześniej przygotowane rowki. Sznurek powinien być lekko napięty, ale musisz uważać, by nie wygiąć listewek.

Krok drugi: linka do sterowania latawcem
Wybierz jedną z listewek i na jej końcach, około pół centymetra poniżej rowka, wywierć jeden mały otwór. Drugi otwór wywierć w sąsiadującej listewce, także około 0,5 cm poniżej rowka. Teraz utnij odcinek sznurka o długości 122 cm, złóż go na pół i przeciągnij jeden koniec przez plastikowy pierścień. Końcówki sznurka przeciągnij przez wywiercone otwory i zrób węzły po drugiej stronie tak, by sznurek się nie wysunął. Teraz weź koniec sznurka, który wcześniej przeciągnąłeś przez środek listewek i także zawiąż go na plastikowym pierścieniu. Trzyczęściowa linka do sterowania jest już gotowa. Przygotuj jeszcze pętlę, do której przywiążesz ogon latawca. Wywierć kolejne dwa otwory na przeciwnych końcach tej samej listewki, a następnie przeciągnij przez nie końce sznurka o długości 61 cm i mocno zwiąż.

Krok trzeci: Dekorowanie powierzchni latawca
Połóż gotową ramę na papierze morwowym i wzdłuż sznurka odrysuj jej kształt używając ołówka. Wytnij kształt większy o ok. 12 mm od narysowanej linii. Teraz czas na udekorowanie latawca. Przygotuj stempel np. w kształcie gwiazdy i namocz go w poduszce z klejem. Odciskaj kształty na papierze morwowym, a następnie posypuj je sypkim brokatem.

Krok czwarty: Przymocowanie powierzchni latawca do ramy
Połóż udekorowany papier wzorem do dołu. W miejscu styku końców listewek z papierem natnij go pod odpowiednim kątem tak, by można było go swobodnie zgiąć wzdłuż sznurka. Teraz przyklej do papieru kawałki sznurka łączące listewki. W tym celu nałóż odpowiednią ilość kleju, zegnij papier tak, by przykrył sznurek i wyrównaj krawędź. Kiedy skleisz jeden element, powtórz tę czynność na przeciwległym końcu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że papier będzie równo opinał ramę latawca. Na koniec przyklej przycięty wcześniej papier do końcówek listewek. Wzmocnij listewki nakładając klej w centralnej części konstrukcji – w miejscu ich łączenia. Następnie nałóż odrobinę kleju wzdłuż całej długości każdej listewki i przyklej je do ozdobionego papieru.

Krok piąty: ogon i rączka do sterowania latawcem
By przygotować ogon latawca, wytnij z papieru morwowego i krepiny paski o wymiarach około 3 cm x 14 cm. Skręć je na środku tak, by uformować kokardy i przyklej je do sznurka o długości 3 m. Każdą kokardę umieść w odległości ok 6 cm. Przywiąż ogon do wcześniej przygotowanej pętli. Do plastikowego pierścienia, do którego przywiązałeś linki sterujące doczep linkę z rączką do sterowania w powietrzu albo długi nylonowy sznurek na szpuli.