Wrażliwe stopy

Proces kostnienia kości kończy się około 16 roku życia. Do tego czasu rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę, w jakich butach chodzi ich dziecko.
/ 07.04.2008 12:32
Proces kostnienia kości kończy się około 16 roku życia. Do tego czasu rodzice powinni szczególnie zwracać uwagę, w jakich butach chodzi ich dziecko.

Im młodszy maluch, tym jego stopa jest delikatniejsza i bardziej podatna Wrażliwe stopyna wpływ nieodpowiedniego obuwia. Na podbiciu znajdują się anatomiczne obszary, szczególnie narażone na nadmierne uciski, schorzenia i bolesne zniekształcenia.

Obszary zagrożone

Takie najbardziej czułe miejsca to: staw śródstopno – paliczkowy palucha i piątego palca, najwyższy punkt podbicia, przegub, zewnętrzna i wewnętrzna kostka, okolice ścięgna Achillesa. Wybierając się do sklepu po nowe buty warto o tym pamiętać, sprawdzając czy w czasie przymierzania butów owe punkty nie są uciskane.

Profilaktyczne badania

Aby mieć pewność, że stopa dziecka rozwija się w prawidłowy sposób, warto zajrzeć do specjalistów na badania. Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z korzyści takiej kontroli. - W ramach akcji Akademia Zdrowej Stopy przebadaliśmy kilkaset par dziecięcych stóp, wykorzystując do tego specjalistyczny sprzęt – mówi Monika Malesa z firmy Bartek. Bezpłatne badania odbywają się w całej Polsce i mgnieniu oka pokazują wszystkie wady nóżki naszego dziecka.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/07.05.2012 15:37
najważniejsze żeby bucik był mięki i przewiewny. Ja kupiłam córce butki Memo http://www.memoinfo.pl/MEMO-Atena-sandal. Są z kozich skór i nic małej nie obciera, możemy je polecić. Ponadto dziecku czasem warto dać pobiegać boso :)