POLECAMY

Wpływ kolorów na życie dzieci

Barwy ubrania i otoczenia wpływają na nasze życie od najmłodszych lat. Szczególnie wrażliwe na kolory są małe dzieci. Ich samopoczuciu i dobremu zdrowiu służą łagodne, pastelowe odcienie barw np. brzoskwiniowy, różowy, ciepłe odcienie żółci i brązu.
Wpływ kolorów na życie dzieci

Kolory te przypominają barwę skóry matki, dlatego zwiększają poczucie bezpieczeństwa i są odbierane przez dzieci jako bardzo miłe. Jasny zielony i jasny niebieski działają uspokajająco, dlatego dobrze jest ubierać w nie dzieci kapryśne, nadpobudliwe i płaczliwe.

Barwy dorastania

Starsze dzieci w okresie gwałtownego rozwoju uwielbiają ostre, szokujące zestawy kolorów np. czerwień lub pomarańcz z soczystą zielenią. Są to kolory ruchu, zabawy, życiowej energii. Pozwólmy im się nacieszyć tymi kolorami w ubiorze i wystroju dziecinnej sypialni.

Nastolatki z kolei bardzo dążą do podkreślenia swojej indywidualności. Ich ulubionymi kolorami w tym okresie życia często stają się czerwień i czerń. Czerwień jest symbolem energii i potrzeby miłości a także seksualnego rozwoju, czerń stanowi dla nastolatków rodzaj kokonu, który tworzą wokół siebie młodzi, niepewni swojej tożsamości, ludzie. Kokon pomaga im zyskać poczucie bezpieczeństwa i ukryć własne niedoskonałości przed światem.

Szarość i czerń – kolory ochronne

Szarość – pochodna barwa czerni oznacza rezerwę i niezdecydowanie, potrzebę odgrodzenia się od tego, co dzieje się wokół nas, ma nas ochronić przed szkodliwymi wpływami.

Czerń nie tylko jednak maskuje, ale też łagodzi lęk przed zmianami i wspiera. Jeśli znajdziemy się pod wpływem czerni lub szarości dodajmy sobie energii, optymizmu i wiary w siebie włączając do stroju apaszkę, broszkę lub wisiorek w aktualnie ulubionym przez nas kolorze. Niech to będzie nasz własny, kolorystyczny amulet szczęścia.

  Ekskluzywny Portal Ślubny Ona i On

Zobacz także:  Poznaj charakter po kolorze

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)