POLECAMY

Wodniak jądra, stulejka - czyli kłopoty małych chłopców

Intymne miejsca u chłopców należy pielęgnować szczególnie starannie. Łatwo o ich podrażnienie i stan zapalny.

Intymne miejsca u chłopców należy pielęgnować szczególnie starannie. Łatwo o ich podrażnienie i stan zapalny. Pieluszki jednorazowe początkowo trzeba zmieniać co 2-3 godziny, nawet jeśli nie są zabrudzone stolcem. Substancje drażniące zawarte w moczu mogą przenikać przez skórę dziecka.

Wielu chłopców ma poważniejsze kłopoty, które wywołują niepokój rodziców. Stulejka, niezstąpienie jądra, bolesność przy oddawaniu moczu - to problemy, z którymi muszą borykać się niektóre maluchy już od urodzenia. Kiedy trzeba prosić o pomoc lekarza? Czy konieczny jest zabieg chirurgiczny?

Wodniak jądra,stulejka-czyli kłopoty małych chłopców

Gdzie zniknęły jądra?
Jądra powstają w życiu płodowym. Gdy płód ma mniej więcej osiem miesięcy, jądra zstępują do moszny. Jednak u 3-4% dzieci urodzonych w terminie okołoporodowym tak się nie dzieje. Podobne problemy mają chłopcy przedwcześnie urodzeni. Taka sytuacja nie powoduje bólu ani nie ma wpływu na oddawanie moczu. Najczęściej jądra same zstępują do moszny. Mają na to czas do około 3. roku życia. Jeśli jądra nie zstąpią do moszny, lekarz musi przeprowadzić operację. Zabieg jest niezbędny ponieważ długotrwałe pozostawanie jąder w kanale pachwinowym grozi ich uszkodzeniem. Wynika to z tego, że temperatura w jamie brzusznej jest wyższa o około 1-2 stopnie Celsjusza niż w mosznie.

Gdy swędzi i boli…
Stan zapalny napletka i żołędzi może być spowodowany przez przegrzanie, zanieczyszczenie stolcem lub stosowanie złej jakości mydła czy proszku do prania ubranek. Najlepszym sposobem na takie problemy jest pozostawienie malca na jakiś czas bez pieluszki i zapewnienie dostępu świeżego powietrza. Pomocne bywają okłady z rumianku i Rivanolu. Podrażnione okolice dobrze jest posmarować Bepanthenem.

Czy to nie wodniak jądra?

Czasami chłopcy rodzą się z nadmierną ilością płynu wokół jądra. Sprawia to wrażenie obrzęku - jest to tzw. wodniak jądra. Nie jest on niebezpieczny, o ile nie narasta lub nie pojawia się nagle, przyjmując bardzo duże rozmiary. Jeśli istnieje podejrzenie wodniaka jądra, lekarz powinien stwierdzić czy nie jest to przepuklina pachwinowa. Jeśli diagnoza potwierdza obecność wodniaka jądra, nie trzeba podejmować leczenia. Wodniak zwykle wchłania się w 1. lub 2. roku życia. Jeśli wodniak pozostaje do 3. roku życia, konieczna jest operacja.

Uwaga na stulejkę
U noworodków i niemowląt napletek czyli fałd skóry prącia, jest sklejony z żołędzią. Napletka nie wolno odciągać na siłę, gdyż może to wywołać ból, uszkodzenie skóry i stan zapalny. Jeśli u trzyletniego dziecka nie da się odciągnąć napletka, należy udać się z malcem do chirurga dziecięcego. Dokona on odklejenia napletka z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.

Czasami ujście napletka jest bardzo wąskie i bliznowato zmienione, że nie daje się go odprowadzić. Dziecko oddaje mocz cienkim strumieniem. Nierzadko mocz zbiera się pod napletkiem tworząc charakterystyczną banieczkę, z której wycieka kropelkami. Jest to stulejka, którą należy leczyć operacyjnie w szpitalu. Taki zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (narkozie).

Pamiętaj!
Odpowiednia higiena to jeden ze sposobów uniknięcia chłopięcych kłopotów.
 

Celina Fręczko, położna
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
ściąganie napletka u takich małych dzieci to durnota