Woda w diecie dziecka

Zdrowa dieta, ruch i picie wody to podstawy prawidłowego rozwoju fizycznego każdego dziecka. Jak zachęcić dziecko do picia wody? Przez zabawę! W domu, ale także w przedszkolu i innych placówkach, gdzie przebywają maluchy.

Zdrowa dieta, ruch i picie wody to podstawy prawidłowego rozwoju fizycznego każdego dziecka. Jak zachęcić dziecko do picia wody? Przez zabawę! W domu, ale także w przedszkolu i innych placówkach, gdzie przebywają maluchy.

Woda w diecie dziecka

Czy wiesz, że….

… Woda sprawia, że organizm człowieka może sprawnie funkcjonować, ponieważ jest ona…

  • podstawowym związkiem budulcowym – składnikiem wszystkich tkanek i narządów takich jak serce, płuca, nerki, wątroba, krew, mięśnie…oraz…mózg.
  • idealnym rozpuszczalnikiem – umożliwiającym prawidłowy przebieg wszystkich procesów życiowych zachodzących w naszym organizmie. Jest niezbędna w procesie trawienia. Odgrywa istotną rolę w wydalaniu końcowych produktów przemiany materii.
  • środkiem transportu – zapewnia prawidłowe funkcjonowanie komórek, umożliwiając sprawny przepływ substancji między nimi. Wszystkie składniki odżywcze pobierane z pokarmów są wchłaniane i transportowane z udziałem wody.
  • termoregulatorem – wpływa na utrzymanie stałej temperatury ciała.
  • nawilżaczem i substancją ochronną – woda jest odpowiedzialna za właściwe nawilżenie powietrza oddechowego. Chroni gałkę oczną, występuje w rdzeniu kręgowym. Pomaga też chronić przewód pokarmowy przed podrażnieniami.

...Odpowiedni poziom nawodnienia zapewnia energię… i ….

  • chroni przed niepożądanymi skutkami odwodnienia takimi jak: rozkojarzenie, problemy z koncentracją, skłonność do irytacji czy senność. Często nie zdajemy sobie sprawy, że przyczyną rozdrażnienia naszego dziecka może być odwodnienie.
  • według zaleceń ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia dziecko powinno wypijać dziennie 5-6 szklanek płynów (ok. 1,5 l). Ta ilość może się zwiększyć, zwłaszcza gdy dziecko jest bardzo aktywne, bawi się, skacze lub gdy jest gorąco.

…. Woda jest najkorzystniejszym płynem dla dziecka, ponieważ…..

  • nie zawiera cukru, i tym samym zbędnych kalorii. Nie zaburza apetytu ani procesu kształtowania upodobań smakowych dziecka.
  • dziecko pijąc wodę od najmłodszych lat chroni swoje zęby przed próchnicą.

Woda w diecie dziecka

Do picia wody należy zachęcać dziecko nie tylko w domu, ale także w placówkach, w których przebywa. W październiku ruszyła IV edycja programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę!”, w ramach którego poprzez zabawę podkreślana jest rola wody, prawidłowej diety i aktywności fizycznej w zdrowym rozwoju najmłodszych. W tym roku został on rozszerzony o konkurs patronacki dla przedszkoli. Zaproszenie do udziału w dobrze już znanej akcji trafiło do wszystkich placówek z całej Polski. Celem programu jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Partnerami merytorycznymi programu są Instytut Żywności i Żywienia oraz Instytut Matki i Dziecka. IV edycja programu „Mamo, tato, wolę wodę!” została także objęta patronatem honorowym przez Ministra Edukacji Narodowej.

W ramach IV edycji, która rozpoczęła się na początku października, do 1000 przedszkoli, które zarejestrują się na stronie internetowej www.wolewode.pl trafią pakiety z materiałami edukacyjnymi. Nowym elementem programu jest możliwość uzyskania przez placówkę patronatu „Mamo, Tato, wolę wodę!”. Materiały w wersji drukowanej otrzymają tylko najszybsze przedszkola, ale ich wersja elektroniczna dostępna będzie dla każdej zainteresowanej placówki, ponieważ wszystkie przedszkola będą mogły wziąć udział w konkursie. Wystarczy, że zarejestrują się na stronie internetowej programu, przeprowadzą zajęcia edukacyjne oraz… wykażą się szczególną dbałością o promowanie wśród dzieci zdrowego trybu życia i właściwego odżywiania.

Picie wody oraz prawidłowa dieta i aktywność fizyczna są ważne niezależnie od dnia i pory roku, dlatego IV edycja „Mamo, Tato, wolę wodę!” będzie trwała cały rok szkolny. Do 31 grudnia 2012 r. placówki będą mogły starać się o patronat. Te, które go otrzymają, zyskają też prawo do uczestnictwa w II etapie. Zadaniem konkursowym będzie przygotowanie i przeprowadzenie wśród społeczności przedszkolnej najbardziej innowacyjnego działania związanego z kształtowaniem nawyku picia wody.
Trzech zwycięzców wyłonionych w czerwcu 2013 r. otrzyma multimedialne zestawy edukacyjne z interaktywną tablicą. Szczegóły konkursu oraz regulamin dostępne są na stronie www.wolewode.pl w zakładce ”Dla przedszkoli”.

Działania zaplanowane w ramach programu mają jednocześnie uczyć i bawić. W skład pakietów edukacyjnych, które trafią do przedszkoli wchodzą karty pracy dla dzieci, bajki w formie audiobooków o przygodach Zdrojka – wodnego bohatera programu – i jego przyjaciół, odblaski przypominające dzieciom o piciu wody, a także poradniki dla nauczycieli, rodziców i dyrektorów oraz plakat z modelowym talerzem żywieniowym.

Źródło: Materiały prasowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)