POLECAMY

Wizyta u lekarza – jak przygotować na nią dziecko?

Wizyta u lekarza kojarzy się dziecku z czymś bardzo nieprzyjemnym. Podpowiadamy, jak przygotować dziecko, by wizyta u lekarza od dziś nie była dla niego wielkim stresem.
Wizyta u lekarza – jak  przygotować na nią dziecko?

Już od najmłodszych lat warto nauczyć dziecko, że wizyta u lekarza nie musi być czymś przykrym. Dziecko, które odwiedza specjalistę po raz pierwszy, nie ma żadnego powodu, by się go bać. Pamiętajmy, że te wszystkie złe wspomnienia siedzą w głowie dorosłych. Cała trudność polega na tym, by nie przekazać smykowi własnych lęków.

Przygotowanie do wizyty

Po pierwsze nie zaskakuj dziecka i odpowiednio wcześniej głośno i wyraźnie uprzedź malucha, że planujecie taką wyprawę. Maluch z pewnością poczuje niepokój przed planowaną wizytą, więc pamiętaj, by nie zostawiać go samego z własnymi myślami. Dzieci często zadają nurtujące pytania przed taką wyprawą, więc postaraj się, w miarę swoich możliwości, odpowiedzieć na jego  wszystkie wątpliwości. 

Polecamy: Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Wytłumacz

Postaraj się spokojnie i w miarę dokładnie wyjaśnić, jak będzie wyglądać wizyta u lekarza, do którego się wybieracie. Taka rozmowa nie tylko uspokoi i zredukuje strach u malucha, ale także pozwoli mu się oswoić z nadchodzącą sytuacją. Opisz dziecku wygląd budynku szpitalnego lub przychodni i wyjaśnij krótko, co się w nich robi. Warto opowiedzieć parę słów o gabinecie lekarskim, a także o poczekalni. Bardzo często to właśnie ona jest  główną przyczyną płaczu malucha. Smyk widząc w niej inne płaczące dzieci, sam popada w coraz większą histerię. Taka sytuacja jest właściwie już nie do opanowania. Dlatego wcześniej powiedz maluchowi, że w poczekalni znajdują się dzieci, które płaczą ponieważ są chore. Spróbuj  pocieszyć i wesprzeć dziecko.

Możesz także opowiedzieć po kolei, jak wygląda scenariusz wizyty. Opisz jak wygląda lekarz, jaki ma strój, co znajduje się w gabinecie, do czego służą przedmioty, które będą używane podczas badania. Wytłumacz działania poszczególnych przyrządów w kilku zdaniach w sposób krótki i jak najprostszy.  

Pomóż przezwyciężyć strach

Doskonałym sposobem oswojenia dziecka z doktorem może być zabawa w lekarza. Zbudowanie z klocków przychodni i wyleczenie maskotek przybliży maluchowi zawód lekarza i sprawi, że dziecko pozytywnie nastawi się do wizyty. Inną alternatywą może być zakup dostępnych na rynku zestawów typu „mały lekarz”,  złożonych z kilku narzędzi lekarskich, wykonanych na wzór tych prawdziwych. 

Jeśli wybieracie się do dentysty, warto wcześniej ostrzec dziecko przed lampą, która umieszczona będzie nad jego główką. Maluch może bardzo zdenerwować się i wystraszyć ostrego, świecącego prosto w oczy światła. Poproś, by smyk na chwilę po prostu zamknął oczy, tłumacząc, że tak też postępują dorośli.

Wybierając się na wizytę do specjalisty, warto zabrać ze sobą  „kawałek” domu. Wystarczy jedna zabawka, która doda odwagi i zajmie myśli malucha podczas czekania na swoją kolej wejścia do gabinetu. Zabawka bardzo często dodaje więcej otuchy w takiej sytuacji niż sama obecność rodziców.

Polecamy: Klaps - porażka dorosłego

Zachowaj spokój

Pamiętaj, by przed wizytą, a także podczas jej trwania zachowywać się spokojnie i traktować ją  jako zwykłe wyjście. Jeśli wokół tego wydarzenia będziemy robić wielki szum, niepotrzebnie zdenerwujemy dziecko. Jeśli maluch pomimo wszystko zaczyna płakać i nie może się uspokoić, pamiętaj, że twój głos i ton musi być opanowany. Twój krzyk spowoduje jeszcze większe zdenerwowanie u dziecka.

A co z bólem?

Niestety może się zdarzyć, że wizyta u lekarza lub stomatologa będzie wiązała się z nieprzyjemnym i bolesnym  dla dziecka zabiegiem. Warto wcześniej przygotować do tego malucha. Podejdź do tematu jak najbardziej naturalnie i spokojnie. Nie strasz dziecka strzykawką. Lepiej spokojnie wytłumaczyć do czego służy to narzędzie. Spróbuj wytłumaczyć, że choć zastrzyki są bolesne, to jednak trwają bardzo krótko. Podkreśl jaką rolę odgrywają zastrzyki, a także to, że zabieg ten jest nieunikniony i niezbędny, by móc wyzdrowieć. 

Po wizycie

Nawet jeśli wizyta nie obyła się bez uronienia łez, warto docenić wysiłki dziecka. Spotkanie z lekarzem to dla dziecka ogromne, emocjonalne przeżycie. Warto uczcić wyjście z przychodni wspólnym spacerem i odwiedzeniem pobliskiej cukierni. Dzięki takiej wyprawie możemy sprawić, że pomimo wszystko dziecko będzie miało miłe wspomnienia z pobytu u specjalisty.

Polecamy: Jak rozmawiać z dziećmi?

Pamiętaj, by w trakcie wizyty, a także tuż po niej, pochwalić dziecko.

Tego nie wolno robić!

Na koniec przedstawiam kilka błędów, które  często popełniają rodzice, szykując się z maluchem do lekarza:

  • Nigdy nie okłamuj dziecka na temat bólu. Nie przekonuj dziecka, że pobieranie krwi nie boli. Dla małego, wrażliwego organizmu dziecka, ukłucie igłą jest niezmiernie bolesne. Lepiej porozmawiać z maluchem, dodać otuchy i zaznaczyć, że będziesz cały czas przy nim.
  • Nie zaprzeczaj uczuciom dziecka!  Pozwól swojemu smykowi na chwilę słabości i uronienie łez. Skoro maluch płacze to znaczy, że bardzo go boli. Nie neguj jego odczuć, lepiej przytul i pogłaszcz po główce.
  • Jeśli wybierasz się z dzieckiem do lekarza, nie okłamuj malucha, wymyślając inne cele waszej wycieczki. W ten sposób zamiast uspokoić dziecko, niszczysz jego poczucie bezpieczeństwa. Po dojechaniu na miejsce, maluch poczuje się oszukany i szybko nie zapomni tego kłamstwa. W ten sposób spowodujesz, że każda następna wizyta w przychodni będzie dla dziecka nieprzyjemna, a dodatkowo maluch straci do ciebie zaufanie, a także poczucie wsparcia.
  • Nie „nakręcaj” wyobraźni dziecka, nie przekonuj malucha, że nie ma się czego bać i musi być dzielny. Jeśli jest to pierwsza wizyta malucha u lekarza, pamiętaj, że nie kojarzy mu się ona z niczym złym. Dlatego też  nie mów nagle o odwadze i o strachu. Najlepiej pomiń ten wątek i od razu przejdź do opowiedzenia smykowi  o przebiegu wizyty i otwarcie odpowiadaj na wszystkie jego  pytania.

Zobacz także: Jak rozmawiać z dzieckiem o śmierci?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)