POLECAMY

Jak wybrać dentystę dla dziecka?

Kolorowe plomby, zabawa z dentystą i gaz, który rozwesela. Wybierając gabinet dla dziecka, powinniśmy szukać placówki przystosowanej na przyjęcie małego pacjenta.
Jak wybrać dentystę dla dziecka? fot. Fotolia

Jak wybrać gabinet dla dziecka?

Zanim wybierzemy gabinet stomatologiczny, powinniśmy sprawdzić, czy jest on przystosowany do potrzeb dziecka. Oszczędzimy mu w ten sposób stresu związanego z leczeniem - zwłaszcza, jeśli maluch ma 2 lub 3–latka. Szukajmy gabinetów, które organizują wizyty adaptacyjne dla dzieci, sprawdźmy, jakim sprzętem dysponuje, czy jest komputerowe znieczulenie oraz czy zatrudnia dentystę wyspecjalizowanego w leczeniu maluchów. Pamiętajmy, że dziś wiele placówek ma specjalne, oddzielne gabinety stworzone wyłącznie z myślą o dzieciach.

Jak powinna wyglądać pierwsza wizyta?

Na pierwszą wizytę do dentysty powinniśmy wybrać się z trzyletnim dzieckiem. Coraz częściej specjaliści zalecają także, aby jego pierwszy kontakt ze stomatologiem nie wiązał się z zabiegiem, a tzw. wizytą adaptacyjną. W większości placówek są one bezpłatne lub kosztują tyle, co zwykła konsultacja (od 50 do 100 zł). Organizuje się je grupowo lub indywidualnie, ale zawsze wraz z rodzicami.
 
Stres u dentysty minimalizują także specjalnie przygotowane gabinety, bardziej przypominające sale zabaw w przedszkolu, niż przychodnię. Im mniej bowiem dentysta kojarzy się dziecku z przychodnią, tym większa szansa, że nie będzie czuło presji. Stąd też w gabinetach standardem są kąciki zabaw, specjalne fotele stomatologiczne w kształcie zwierząt i bajkowy wystrój, który rozprasza jego uwagę. Podobnie działają bajki, które w czasie zabiegu dziecko może oglądać na monitorze. Im więcej takich atrakcji u dentysty, tym mniejszą atrakcją staje się sam zabieg.

Komputer znieczuli, gaz rozweseli

Ale nie tylko wizyty adaptacyjne pomagają w walce ze strachem malucha... pomaga w tym również odpowiedni sprzęt. W pierwszym przypadku z pomocą przychodzi sedacja, czyli podanie gazu rozweselającego jeszcze przed zabiegiem. Dzięki temu dziecko podczas wizyty u dentysty jest zrelaksowane i lekko oszołomione. Sedacja minimalizuje napięcie u dziecka i pozwala dentyście swobodnie podać znieczulenie i przeprowadzić zabieg. Jest to metoda całkowicie bezpieczna i zalecana zwłaszcza w sytuacjach, w których strach, płacz i panika dziecka uniemożliwia leczenie.
 
Ból związany z zabiegiem minimalizuje także komputerowe znieczulenie nazywane także „magiczną różdżką” z racji wyglądu. To właśnie dzięki niemu z gabinetów udało się całkowicie wyeliminować podawanie znieczulenia strzykawką. Wydający dźwięki komputer stopniowo i precyzyjnie dozuje znieczulenie całkowicie bezboleśnie, dzięki czemu dziecko nie czuje bólu ani nie ma uczucia odrętwienia twarzy.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
Ile myśmy się namęczyli z naszą córeczką, żeby zgodziła się pójść do lekarza :) Tutaj widzę wszędzie porady, żeby niemowlaki zabierać do dentysty. Może na lepsze by wyszło. Nasza poszła, jak miała 5 lat. Na szczęście trafiliśmy na panią Wieczorek z Grudziądza, która tak miło zajęła się Anielką, że ta zapomniała o całym strachu :)
/4 lata temu
a to to tak, zawsze trzeba się zastanowić nad tym, gdzie pójść do dentysty, no i jak się już dobry gabinet znajdzie to na pewno się do niego będzie wracać. ja chodzę do Dental Services i mam bardzo dobrą opiekę, dentyści też mają fajne podejście do pacjentów do dzieci też
/5 lat temu
moim zdaniem nieważne ile się ma lat trzeba dentystę wybierać rozważnie. Ja się naszukałam troszkę, bo jednak jeśli chodzi o zęby mam dość duże wymagania. Ale w końcu trafiłam do Galerii Uśmiechu do doktora Rozwadowskiego. Jest świetny jeśli chodzi o podejście do pacjentów. Potrafi nawet najbardziej wystraszonego pacjenta przekonać o tym, że dentysta wcale nie jest taki straszny.
POKAŻ KOMENTARZE (1)