POLECAMY

Wielkanoc z maluchem

Chcesz, by twój smyk cieszył się ze świąt? Naucz go pięknych, wielkanocnych zwyczajów i wspólnie je celebrujcie!
Wielkanoc z maluchem

Idealnym sposobem na wprowadzanie dziecka w świąteczną tradycję jest włączenie go do domowych przygotowań. Wiadomo, robiąc coś razem z pociechą, znajdujemy czas nie tylko na czułość czy żarty, lecz także ciekawe opowieści.

Dlaczego właściwie malujemy jajka?
Nie czekaj, aż twój przedszkolak sam cię o to zapyta. Wyprzedzaj jego ciekawość! Czy twoje dziecko wie, po co nosi się do kościoła udekorowane koszyczki z jedzeniem lub czemu służy oblewanie się wodą w dyngusa?

Rady
Opowiedz, że pisanki mają nam przypominać o odradzającym się życiu, a dyngus to stary zwyczaj, który – jak kiedyś wierzono – miał pomóc ludziom oczyścić się z wszystkich przewinień. Wytłumacz, jaki sens ma dzielenie się święconym jajkiem z bliskimi. A może synek czy córeczka dowie się przy okazji, jak w twoim rodzinnym domu świętowało się Wielkanoc? Maluchy uwielbiają takie opowieści!

Opowiadaj o tajemnicy świąt
Niektóre pytania dziecka wprawiają cię w zakłopotanie? Zastanawiasz się, co w Wielki Piątek mówić kilkulatkowi o śmierci Jezusa albo jak tłumaczyć symbolikę przystrojonych kwiatami grobów w kościołach?

Rady
Przede wszystkim pamiętaj, że kilkulatek przyjmuje świat takim, jaki jest i nie oczekuje teologicznych wywodów. Dlatego mów po prostu o tym, co symbolizuje zmartwychwstanie – o radości, miłości, pojednaniu i innych dobrych uczuciach, którymi warto dzielić się z bliskimi na co dzień. To w zupełności wystarczy, by dziecko wyczuło, że święta – poza pisankami, zajączkami i rodzinnym biesiadowaniem – mają też inny, głębszy wymiar.

Szykujcie świąteczne dekoracje
Oderwij się na chwilę od kuchennych prac i wspólnie z maluchem wyczarujcie wiosenne ozdoby do mieszkania. Niech dziecko zobaczy, że święta różnią się od codzienności, bo mama skupia się na robieniu rzeczy niezwykłych.

Rady
Pozwól maluchowi odkryć, ile przyjemności daje sianie rzeżuchy, układanie kwiatów w wazonach, malowanie pisanek. Skorupki możecie też oklejać kolorową muliną, obsypywać brokatem, barwić w wywarze z łupin cebuli.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)