POLECAMY

Zachęć dziecko do nauki języka obcego w wakacje

W wakacje dziecko dużo szybciej może przyswoić język obcy, niż w czasie roku szkolnego.
Zachęć dziecko do nauki języka obcego w wakacje fot. Fotolia

Wakacje zaczęły się już na dobre. Choć dla większości dorosłych wcale nie będzie to czas lenistwa, dzieciom jak co roku szykują się dwa miesiące wolnego. Jak wykorzystać ten czas, aby jednocześnie pozwolić dziecku odetchnąć od całorocznej pracy, ale też nie zmarnować całych wakacji na nicnierobieniu?

Dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do nauki języka obcego. W wakacje może robić to bez stresu, w formie zabawy, a okazuje się, że to właśnie taką metodą uczymy się języków najszybciej.

Zdobywanie nowej wiedzy jest najbardziej efektywne, gdy pozwalamy mózgowi zapomnieć o samym procesie nauki. Badania potwierdzają, że pozytywne nastawienie to klucz do skutecznego przyswajania nowych informacji.

Jak się uczyć, by się nauczyć?

Do ciekawych wniosków doszedł niemiecki naukowiec prof. dr Rainer Dieterich podczas analizy przeprowadzonej na wydziale psychologii Uniwersytetu Bundeswehry w Hamburgu. Obserwacji poddana została grupa kilkudziesięciu osób w różnym wieku, która uczyła się języka francuskiego, nie mając wcześniej z nim styczności. W doświadczeniu Dieterich posłużył się urządzeniem SITA, które pomaga użytkownikom osiągnąć stan głębokiego odprężenia.

Test potwierdził, że w warunkach relaksu i pozytywnych emocji uczymy się szybciej i zapamiętujemy na dłużej. – Na różnych etapach życia uczymy się mówić, chodzić, grać w piłkę czy jeździć na rowerze, ale ta nauka jest przez nas postrzegana pozytywnie, przynosi nam radość. Jest po prostu przyjemna. Uczymy się bez świadomości samego uczenia – przekonuje pedagog i językoznawca, Iwona Kowalewski. – W taki sam naturalny sposób możemy przyswoić inną wiedzę, np. wybrany język obcy – dodaje.

Co pomoże nam w zapamiętywaniu nowych słów?

Wielu z nas zdobywanie wiedzy kojarzy z siedzeniem w szkolnej ławce i wytężonym skupieniem. Tymczasem efektywna nauka polega na dołączaniu nowych informacji do tych już posiadanych oraz tworzeniu skojarzeń i twórczym ich wykorzystaniu. Żeby poznawanie języka obcego było skuteczne, dobrze jest opierać się na wiedzy, którą o nauce już posiadamy.

Regularny oddech, spokojne tętno, rozluźnione mięśnie to fizyczne objawy odprężenia. W takim stanie umysł ludzki jest w gotowości do tworzenia i utrwalania nowych połączeń nerwowych. – Kiedy uczymy się w stanie odprężenia uaktywniają się połączenia między lewą a prawą półkulą mózgu, co w efekcie pozwala na lepsze i trwalsze zapamiętywanie – tłumaczy ekspert.

Zobacz też:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)