POLECAMY

Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka w wieku szkolnym?

Często dość późno dowiadujemy się o wadach wzroku u swoich dzieci, które osiągnęły wiek szkolny. Jak zatem je rozpoznać już we wczesnym stadium? W jaki sposób zachęcić dziecko do noszenia okularów zanim wada zdąży się pogłębić?
Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka w wieku szkolnym? fot. Fotolia

Wady wzroku pojawiają się u dzieci w wieku szkolnym coraz częściej. Rodzice mogą je bez problemu zdiagnozować, ale muszą wiedzieć, jak to zrobić. Wczesne wykrycie takiej wady jest bardzo ważne, bo może zapobiec jej pogłębianiu. Istotne jest również odpowiednie zachęcenie swoich pociech do noszenia okularów korekcyjnych.

Jakie objawy świadczą o tym, że dziecko może mieć wadę wzroku?

Kilkuletnie dziecko nie powie nam, że widzi niewyraźnie – przede wszystkim dlatego, że nie wie, jak widzieć powinno. Dlatego nasza obserwacja jest kluczowa dla wczesnego rozpoznania ewentualnych wad wzroku.

– Zdarzają się sytuacje, kiedy dziecko ma słabszą siłę mięśni, kiedy mózg niewłaściwie steruje oczyma albo występuje słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa – tego typu zaburzenia powodują, że dziecko może mieć problemy np. z nauką czytania – tłumaczy dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.  – Może mieć także problemy w szkole – gdy przenosi  wzrok  z patrzenia w dal na bliż, podczas uprawiania sportu czy nawet podczas zabawy z rówieśnikami – dodaje.

Zatem, jeśli zauważymy, że nasze dziecko mruży oczy chcąc zobaczyć coś, co znajduje się daleko, a także zaobserwujemy, że często siada blisko telewizora, wówczas możemy podejrzewać u niego krótkowzroczność. Dzieci z zaburzeniem akomodacji nie lubią z kolei czytać, bywają uznawane za dyslektyczne i mają częste bóle głowy.

Czy twoje dziecko ma wadę wzroku?

U dziecka w wieku szkolnym mogą pojawić się także zaburzenia ruchów oczu. Wskazywać na nie mogą takie objawy jak: trudności w śledzeniu obiektów, gubienie słów czy linijki tekstu albo powtórne odczytywane tej samej linijki tekstu, a także zaburzenia w koordynacji ręka-oko.

We wszystkich powyższych przepadkach konieczna jest wizyta u okulisty współpracującego z optometrystą. Można również zwrócić się o podpowiedź w tej sprawie do optyka, upewniając się, że współpracuje z lekarzem okulistą. Jak przekonują optycy-optometryści, zrzeszeni w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej, znalezienie go nie jest trudne – coraz częściej zdarza się, że optycy są też optometrystami, co podwyższa ich kompetencje. Wtedy po stosownej konsultacji okulistycznej w salonie optycznym mogą oni wykorzystać okulistyczne badania diagnozujące wady wzroku, doradzając wybór właściwych opraw i soczewek a następnie wykonać dla dziecka okulary.

Co zrobić, żeby dziecko z wadą wzroku chętnie nosiło okulary?

– Najpierw należy dziecko zapoznać z okularami – dać mu je do ręki, pokazać, że są wygodne, żeby dziecko nie bało się tego, co będzie nosiło. W ten sposób kilkulatek poczuje się komfortowo i uświadomi sobie, że nie jest to nic, co będzie bolało czy mu przeszkadzało w normlanym, codziennym funkcjonowaniu – radzi Marek Jakubowicz, optyk i optometrysta, ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Bardzo ważne jest to, aby dziecko zaakceptowało okulary, w ten sposób unikniemy sytuacji celowego ściągania ich z nosa, „zapominania” do szkoły itp. Zatem warto, aby dziecko miało wpływ na wybór oprawek (np. z pośród tych rekomendowanych przez optyka). Dajmy mu także czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji – na początku możemy założyć dziecku okulary na godzinę czy dwie, a następnie stopniowo zwiększać czas ich noszenia. Pamiętamy też o pochwałach – za każdym razem, kiedy dziecko będzie nosiło dłużej okulary. Z czasem, gdy dostrzeże ich zalety (np. możemy uświadomić dziecku i pokazać, że dzięki nim widzi rzeczy, których do tej pory nie dostrzegało) samo nie będzie chciało ich zdejmować. 

Dlaczego tak ważne jest wczesne wykrycie wady wzroku?

W krajach rozwiniętych kontrola wzroku dzieci jest obowiązkowa. Badania przesiewowe w szkołach mają wyłonić dzieci z wadami wzroku, by skierować je do specjalisty w celu postawienia dokładnej diagnozy. W Polsce, sytuacja niestety wygląda zupełnie inaczej, w wyniku czego np. dzieci z podejrzeniem dysleksji kieruje się wprost do psychologa, a okazuje się, że w wielu przypadkach należy dziecku po prostu przebadać jakość widzenia.

Wczesne wykrycie i skorygowanie ewentualnych wad wzroku jest zatem bardzo ważne. Jakość widzenia stabilizuje się w okresie dojrzewania i jeśli do tego czasu nie zostaną u naszych dzieci skorygowane wady wzroku, wtedy ich komfort widzenia – już jako dorosłych osób – będzie ograniczony, a pełna korekcja niedoskonałości widzenia w wieku jeszcze późniejszym będzie bardzo trudna lub czasem niemożliwa. 

Wady wzroku u dzieci. Jak uchronić dziecko przed wadami wzroku?

Na podstawie materiałów prasowych Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej (KRIO).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/rok temu
No tak, to prawda, że teraz jest znacznie lepiej i można liczyć nie tylko na szerszą gamę okularów dla dzieci, ale też można liczyć na lepszą opiekę i sprzęt. Jeśli chodzi o moje doświadczenia związane z okulistami dziecięcymi to dr Magdalena Adamczyk - Frysacka z Centrum De La Vision jest naprawdę super, ma świetne podejście do swoich pacjentów i jest świetną specjalistką.
/rok temu
Kiedyś było gorzej, obecnie jest spory i ciekawy wybór okularów dla dzieci, dlatego sądzę mimo wszystko teraz łatwiej przekonać dziecko, niz za czasów mojego dzieciństwa. Mój synek też ma wadę wzroku, z małym trudem, ale jednak całkiem szybko dał się przekonać. Łatwiej było właśnie m.i. dlatego że w Łodzi w Okooko, gdzie chodzimy, mają świetne okulary i cierpliwość do małych ludzi.