Uważaj! Tylko tak unikniesz wypadku dziecka w mieszkaniu!

Nie wiesz, jak zabezpieczyć mieszkanie przed dzieckiem? Oto 5 rad jak uniknąć wypadku!

Martwisz się, że przez nieuwagę smyk zrobi sobie krzywdę? Pamiętaj, że większości wypadków maluchy ulegają w domu. Oto sposoby, dzięki którym mieszkanie stanie się bezpieczne także dla brzdąca!

Uważaj! Tylko tak unikniesz wypadku dziecka w mieszkaniu!

 

1. Usuń wszystkie zagrożenia!

Nawet najlepszy rodzic nie jest w stanie zapanować nad małym dzieckiem. Wiedząc o tym pamiętaj, by zabezpieczyć sprzęty w mieszkaniu. Szafki i lodówkę – najlepiej blokadami. Na narożach mebli można zamontować silikonowe nakładki, które złagodzą uderzenia. Bardzo ważne jest zabezpieczenie schodów. Najlepszą ochroną będą specjalne barierki.

 

2. Myśl jak dziecko

Pamiętaj, że nie tylko przedmioty – meble, sprzęty domowe – stanowią poważne zagrożenie dla naszego dziecka. Często groźniejsze są produkty codziennego użytku, dlatego ustaw je wysoko, poza zasięgiem dzieci. Zrób tak ze wszystkimi środkami chemicznymi!

 

3. Tłumacz i stawiaj jasne granice

Małe dzieci nie wiedzą, czego im nie wolno, nawet jeśli codziennie będziemy im to przypominać. Nauka zajmie trochę czasu, ale działać musisz od razu. Należy przede wszystkim zapobiec „testowaniu” gniazdek elektrycznych poprzez założenie na nich specjalnych zaślepek. Kolejnym interesującym sprzętem jest kuchenka. Po pierwsze, zaopatrzmy ją w osłonę, dzięki której dziecko nie będzie mogło dosięgnąć do ognia. Po drugie, załóżmy blokady na pokrętła, które uniemożliwią odkręcenie gazu. Nie zapomnijmy także o zabezpieczeniu okien.

 

4. Zwróć uwagę na szczegóły

W przypadku drzwi nawet lekki przeciąg może spowodować poważną szkodę. Najlepsze będą te bez szklanych elementów. By zapobiec przytrzaśnięciu paluszków dziecka, załóżmy unieruchamiacze do drzwi. Natomiast by zabezpieczyć ścianę lub meble znajdujące się za drzwiami, warto zastosować za nimi blokadę ograniczającą.

 

5. Miej oko na dziecko

Wszystkie wcześniej opisane zabiegi mają na celu zmniejszenie ryzyka niebezpieczeństwa czyhającego w domu na dziecko. Pewne jest jednak to, że nic nie zastąpi czujnego oka opiekuna. Dlatego, mimo wszelkich zabezpieczeń, nie zostawiaj dziecka samego - nawet na chwilę!