POLECAMY

Terapeutyczny masaż logopedyczny

Zadbaj o kompleksowość terapii logopedycznej twojego dziecka. Dowiedz się jak działa masaż logopedyczny i jak wpływa na przebieg działań rehabilitacyjnych mowy!
Terapeutyczny masaż logopedyczny fot. Fotolia

Masaż logopedyczny jest jednym z narzędzi terapeutycznych logopedów. Wykorzystywany jest w przypadku pacjentów z niepłynnością mowy (jąkaniem) i innymi patologiami mowy. Nie zastępuje jednak standardowo prowadzonej, podstawowej terapii, ale może być jej uzupełnieniem. Jego zadaniem jest, podobnie jak funkcją katalizatora w reakcji chemicznej, przyspieszenie osiągnięcia zamierzonych celów terapeutycznych.

Jak działa masaż logopedyczny?

Ustalenie przebiegu masażu logopedycznego zależy od miejsca i rodzaju dysfunkcji danych grup mięśniowych. Fizjoterapeuta, który ma za zadanie przeprowadzić rehabilitację uszkodzonych grup mięśni zazwyczaj zaczyna swój masaż od okolic miejsc newralgicznych i powiązanych grup mięśni. Stopniowo przygotowuje do oddziaływania rehabilitacyjnego dysfunkcyjną grupę mięśni i przechodzi w ten sposób do masażu docelowego. Takie postępowanie bliskie jest także zasadom wdrażania masażu logopedycznego. Taka metoda działania korzystnie wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz samopoczucie pacjenta, przygotowując go lepiej do współpracy z terapeutą.

Dowiedz się więcej:  Na czym polega dogoterapia z elementami logopedii?

Masaż osób jąkających się

Osobom jąkającym się często towarzyszą reakcje naczynioruchowe w okolicach aparatu mowy, którym towarzyszy ogólne napięcie mięśniowe. By je niwelować, należy najpierw skoncentrować się na specjalistycznym masażu okolicznych grup mięśni, a nie bezpośrednio na miejscu skurczu. Stopniowy masaż łańcucha mięśni obwodowych przygotuje pacjenta do standardowego działania.

Polecamy: Jak logopeda bada noworodka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)