POLECAMY

Szkarlatyna u dziecka – objawy i leczenie

Jak rozpoznać pierwsze objawy szkarlatyny u dziecka i nie pomylić jej z anginą? Zobacz, jak leczy się tę trochę zapomnianą chorobę, która wciąż jest diagnozowana u dzieci.

objawy szkarlatyny

fot. Fotolia

Szkarlatyna, nazywana również płonicą, to choroba zakaźna, na którą narażone są szczególnie dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Wywołują ją bakterie – paciorkowce grupy A, te same, które powodują np. anginę – dlatego pierwsze objawy szkarlatyny najczęściej dotyczą gardła. Ta zakaźna choroba przenosi się drogą kropelkową, źródłem może być  chora osoba, zdrowy nosiciel czy wspólne sztućce,  naczyń i inne zainfekowanych przedmiotów.

Wczesne objawy mogą przypominać anginę, odrę czy różyczkę, dlatego też warto wiedzieć jakie są typowe oznaki szkarlatyny.

Objawy szkarlatyny – trzy fazy choroby

Choroba daje o sobie znać zazwyczaj w ciągu 2 – 4 dni od momentu zarażenia. Ból gardła, wysoka gorączka, powiększone migdałki i węzły chłonne, biały nalot na języku, ból głowy i osłabienie – to najczęstsze objawy w pierwszej fazie choroby. To co odróżnia szkarlatynę od „zwykłej” anginy to przede wszystkim charakterystyczna wysypka. "Pojawia się ona w drugiej fazie, czyli po około 2 – 3 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów. Skóra dziecka pokrywa się wówczas drobnymi, intensywnie czerwonymi plamkami, które najliczniej pojawiają się na tułowiu, policzkach, w okolicach pachwin, w zgięciach kolanowych i łokciowych" – mówi pediatra z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL, Grzegorz Wasążnik.

Chorobie może towarzyszyć również inny objaw, tzw. trójkąt Fiłatowa. Policzki dziecka są zaczerwienione, natomiast skóra wokół ust i nosa pozostaje blada.

Jak podkreśla specjalista, wysypka może być swędząca i utrzymywać się przez kilka dni. W tym czasie dochodzi także do zmiany wyglądu języka, który zaczyna przybierać malinowy kolor.  Po upływie mniej więcej 7-10 dni choroba wchodzi w trzecią fazę – wysypka zaczyna ustępować, a po kilku dniach od jej zniknięcia pojawia się płatowe złuszczenie naskórka, głównie na dłoniach i stopach.

Zobacz także: Dlaczego moje dziecko tak często choruje?

Leczenie szkarlatyny – kiedy czas na antybiotyk?

Kluczową kwestią w przypadku rozpoznania pierwszych objawów szkarlatyny jest niezwłoczny kontakt ze specjalistą. O skuteczności leczenia decyduje bowiem szybkie podanie antybiotyku, który dziecko powinno przyjmować według zaleceń lekarza. "Ważna jest natychmiastowa reakcja – im wcześniej  pacjent zacznie przyjmować leki, tym większe szanse na szybkie zażegnanie choroby i uniknięcie powikłań. Antybiotyk, najczęściej z grupy penicylin, podaje się przez 10 – 14 dni".

Jak opiekować się dzieckiem chorym na szkarlatynę? "Przede wszystkim nasza pociecha powinna dużo odpoczywać, w razie potrzeby zalecam przyjmowanie dodatkowo leków obniżających temperaturę ciała oraz stosowanie chłodnych okładów. Ważne jest również właściwe nawodnienie dzieck"a  – wyjaśnia Grzegorz Wasążnik z MEDINTEL. W trzecim etapie, kiedy skóra się łuszczy, można stosować preparaty pielęgnacyjne, ale ma to głównie znaczenie kosmetyczne.

Szkarlatyna – jak uniknąć powikłań?

Mimo, że szkarlatyna nie zagraża obecnie życiu dziecka, to jeśli nie trafi ono w odpowiednim czasie pod opiekę lekarza i nie będziemy stosować się do jego zaleceń, choroba może spowodować liczne powikłania. "Wśród nich najczęstsze to zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Zaniedbania w leczeniu mogą prowadzić również do tzw. gorączki reumatycznej, objawiającej się zapaleniem stawów, zaburzeniami neurologicznymi czy chorobą serca prowadzącą do jego nabytych wad" – mówi lekarz Grzegorz Wasążnik.

Aby tego uniknąć, należy podawać dziecku antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ zbyt szybkie odstawienie leków może przyczynić się do nawrotu choroby. Na szczęście, jeśli będziemy prawidłowo opiekować się najmłodszym oraz w porę udamy się do specjalisty, który rozpozna chorobę, ryzyko powikłań i ponownego zachorowania jest bardzo niskie.

Źródło: Materiały prasowe MEDINTEL

Zobacz także: Czy na szkarlatynę można chorować dwa razy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)