POLECAMY

Święta bez komputera

Dlaczego warto, aby rodzina świąteczny czas spędzała razem? Co zrobić, aby zachęcić dzieci do pozostawienia komputera, chociaż na te kilka dni? Czy święta bez komputera mogą się udać?
Święta bez komputera

Niby razem, a każdy osobno

Rodzice przed telewizorem, dzieci przed komputerem. To coraz powszechniejszy obraz polskich świąt i nie tylko świąt. W codziennym zabieganiu zapominamy, co tak naprawdę liczy się w życiu i że można spędzić czas inaczej niż siedząc przed szklanym ekranem.

Nic nie musi być perfekcyjne, święta również. Chodzi o to, by pozostawić w dziecięcych główkach dobre wspomnienia.

Wspólne przeżywanie świąt do ogromny dar dla rodziny. Każdy spędzony razem czas zbliża, polepsza relacje i wywołuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa i miłości.

Aktywny wypoczynek

Świąteczne uczty są niezwykle tuczące i bardzo obciążają żołądek. Jeśli po takim sutym posiłku położymy się spać albo zalegniemy przed telewizorem zgaga gwarantowana, a i przybrać na wadze bardzo łatwo. Dlatego zamiast biernego odpoczynku na kanapie polecamy wspólny spacer dla całej rodziny. Szybszy marsz, do którego może zmusi nas pogoda albo biegające, wszędobylskie dzieci, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, poprawia krążenie, rozwija mięśnie i… polepsza nastrój. Najlepiej zwyczaj spacerowania wprowadzić na stałe do swojego życia. Jak żaden inny sport są bezpieczne, możliwe w każdych warunkach i nie znają ograniczeń wiekowych.

Warto również pomyśleć o najmłodszych. Zwykły spacer szybko im się znudzi i zaczną marudzić. Aby zająć ich uwagę można zabrać ze sobą sanki albo jabłuszko do zjeżdżania z górki i zorganizować zawody. Nawet zwyczajny wyścig typu: „kto pierwszy dobiegnie do drzewa” będzie wielkim źródłem radości dla dzieci, o ile zaangażuje się w niego cała rodzina.

Zobacz też: Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?

Zabawy w domu

Dzieci zasiadają przed komputerem, ponieważ zapewnia rozrywkę i wypełnia czas. Zatem, by odciągnąć je od ekranu wystarczy po prostu urozmaicić im czas i dać wybór. Zamiast gier na ekranie można zorganizować domowe zawody, gry planszowe, karaoke czy nawet układanie puzzli na czas. Jest wiele gier, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale również wspomagają rozwój dziecka, budzą kreatywność i rozwijają jego wyobraźnię.

Święta to również dobry moment, by pomóc dziecku nadrobić szkolne zaległości. Nie można jednak z tym przesadzić, bo to wolny czas dziecka i ono też musi naładować akumulatory, żeby z nowymi siłami zabrać się za naukę w Nowym Roku.

Zobacz też: Relaks malucha - jak nauczyć dziecku odpoczynku?

Z młodszymi dziećmi można natomiast nadrobić zaległości w czytaniu przy pomocy ulubionej bajki.

A wieczorem…

Kiedy już wszyscy zmęczą się spacerami i zabawami w domu, można zaprosić całą rodzinę do wspólnego obejrzenia bajki czy filmu.

W święta nie tak istotne jest to, co robimy, ale to, by robić to razem – całą rodziną.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)