Dziecko i ból brzucha/ fot. Fotolia

Świąteczna dieta dziecka i dolegliwości pokarmowe - jak pomóc?

Co może zjeść twoje małe dziecko ze świątecznego stołu? Pamiętaj, że czasami wystarczy jednodniowa zmiana diety, aby u dziecka pojawiły się przykre dolegliwości pokarmowe. Jak poradzić sobie z wzdęciami, zaparciami, wymiotami, wysypką i bólem brzucha u malucha?
/ 09.12.2012 11:30
Dziecko i ból brzucha/ fot. Fotolia

Podczas świąt Bożego Narodzenia otaczają nas aromatyczne zapachy duszonych grzybów, wigilijnej kapusty, pierogów z grzybami czy kutii z makiem. Niestety tym bardziej jest trudno odmówić sobie tych wszystkich pyszności. Pamiętajmy jednak, że dziecku odmówić ich trzeba i to przede wszystkim dla jego dobra. Żołądek kilkulatka nie jest jeszcze gotowy na przyjmowanie takich dań. Jak alarmują pediatrzy, co roku podczas świątecznych dyżurów pojawiają się mali pacjenci z problemami żołądkowymi. Dlatego też podpowiadamy co zrobić, gdy u dziecka pojawią się nieprzyjemne dolegliwości.

Dziecko cierpi na wzdęcia

Nie da się ukryć, że większość potraw wigilijnych może przyczynić się do nieprzyjemnych wzdęć. U malucha wzdęcia mogą być spowodowane zjedzeniem zbyt dużej ilości owoców, które fermentują w jelitach doprowadzając do gazów.

Jak pomóc dziecku?

Jeżeli dziecko płacze i podkurcza nóżki, spróbuj położyć maluszkowi na brzuszek ciepły okład z ogrzanego, delikatnego materiału. Jeżeli to nie pomoże, wykąp dziecko w ciepłej wodzie, a następnie wykonaj masaż brzuszka.

Polecamy: Jak radzić sobie z zatruciem pokarmowym u dzieci?

Dziecko cierpli na zaparcia

Twoje dziecko cierpi na zaparcia, a ty zastanawiasz się dlaczego? Prawdopodobnie winna jest tu dieta. Być może maluch za mało pije, bądź zjadł za dużo świątecznych łakoci.

Jak pomóc dziecku?

Pomocna może okazać się gimnastyka, która rozrusza jelita twojego dziecka. Spróbuj delikatnie przyciskać na zmianę kolana dziecka do brzuszka. Jeżeli problem zaparć nie minie, wybierz się z maluchem do pediatry. Być może lekarz zaleci użycie czopka glicerynowego.

Dziecko cierpi na wymioty

Jeśli twoje dziecko nie cierpi dodatkowo z powodu gorączki czy biegunki, to wymioty z pewnością są objawem niestrawności. Dzięki wymiotom mały żołądek oczyszcza się ze składników, które mu zaszkodziły. Niestety torsje wyczerpują twoje dziecko, a jeżeli trwają bardzo długo, mogą przyczynić się do szybkiego odwodnienia małego organizmu.

Jak pomóc dziecku?

Przytul dziecko i pozwól mu odpocząć po męczących wymiotach. Pamiętaj, aby  od razu nie podawać maluchowi picia ani jedzenia – wstrzymaj się z tym przez co najmniej pół godziny. Po tym czasie podawaj dziecku łyk czy dwa zimnej wody (niemowlęciu mleka) co 15 minut. Zbyt duże porcje płynów mogłyby doprowadzić do ponownych torsji i jeszcze większego odwodnienia. Jeżeli wymioty utrzymują się powyżej doby, natychmiast jedź z dzieckiem do lekarza!

Polecamy: Nie lekceważ wymiotów u dziecka!

Dziecko cierpi na wysypkę

Twoje dziecko cierpi na ból brzucha, a do tego na jego skórze pojawiła się wysypka? To może być oznaka alergii pokarmowej. Zwróć uwagę na to co jadło twoje dziecko. Najczęściej uczulają orzechy, które znajdują się w wigilijnych ciastach, białka mleka krowiego czy też konserwanty i wzmacniacze smaku dodawane do potraw.

Jak pomóc dziecku?

Zastanów się co twoje dziecko jadło przez ostatnie godziny. Być może znajdziesz alergen, który przyczynił się do przykrych dolegliwości. Dzięki temu w przyszłości będziesz mogła wyeliminować go z diety swojego dziecka. Gdy tylko maluch wróci do zdrowej dla niego diety, wysypka i inne dolegliwości powinny ustąpić w ciągu kilku następnych dni.

Polecamy: Jakie produkty mogą wywołać alergię u twojego dziecka?

Jakie potrawy wigilijne możesz śmiało podać swojemu dziecku?

Ryba – gotowana lub pieczona nadaje się dla dziecka, które ukończyło osiem miesięcy. Idealne będą takie ryby jak dorsz czy łosoś. Zrezygnuj z podawania dziecku karpia, który ma dużo ości!

Kompot wigilijny – kompot z suszu możesz podawać już maluchowi po dziesiątym miesiącu życia. Kompot wspomaga trawienie, więc warto go podać dziecku.

Domowy barszcz czerwony – barszcz najlepiej zrobić samemu w domu, bo dzięki temu nie znajdą się w nim ostre przyprawy i sztuczne składniki. Barszczyk czerwony do picia możesz podać już dziecku, które ukończyło ósmy miesiąc życia.

Zobacz także: Żywienie dziecka - na co uważać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)