POLECAMY

8 rad, jak uchronić dziecko przed lękiem u dentysty!

Twój smyk boi się wizyt u dentysty? Zobacz, jak zwalczyć ten lęk prostymi sposobami!
8 rad, jak uchronić dziecko przed lękiem u dentysty! fot. Fotolia

Dla dziecka wizyta u dentysty jest tak samo stresująca, jak wizyta u pediatry i podanie zastrzyku. Przeraża biały fartuch, widok strzykawki, nadmiar nieznanej aparatury. Zanim więc wybierzemy się na przegląd lub leczenie warto przygotować się do wizyty. Oto 8 rad, jak to zrobić!

1. Zacznij bardzo wcześnie

Nie czekaj do pierwszych problemów z mleczakami, zacznij wizyty u dentysty w momencie, kiedy dziecko ma 2-3 latka. Zwykły przegląd, który nie wiąże się z żadnym bólem ani zabiegiem, może w dziecku wykształcić pozytywne skojarzenia z wizytą u dentysty.

2. Uważaj na słowa

Kiedy przed wizytą dziecko pyta o dentystę, uważnie dobieraj słowa. Z naszego słownika muszą zniknąć takie słowa jak „badanie”, „zastrzyk” i „ból” – dziecko je zna i raczej nie obudzą w nim pozytywnych skojarzeń. Darujmy sobie także uspokajanie dziecka. „Nie będzie bolało”, „nie uciekaj”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego!

3. Wyleczcie wszystkie misie

Pozytywne nastawienie można budować także podczas zabawy. Warto na jeden dzień zastąpić pokój w gabinet dentystyczny i wyleczyć wszystkie misie. Przydatna będzie szpatułka i latarka lub lampka z biurka. Do listy zabaw należy także włączyć szerokie otwieranie buzi, liczenie ząbków językiem i oglądanie ich w lusterku.

4. Nagradzaj, ale nie przekupuj

Warto dla dziecka przygotować niespodziankę, jeśli było grzeczne podczas wizyty. Nie przekupuj jednak malucha przed nią! Zasada coś za coś nie będzie w tym przypadku działała. Pamiętaj także, że dziś wiele gabinetów sama nagradza dzieci po zabiegu.

5. Bądź jak trener na meczu

W trakcie zabiegu stosuj odpowiedni zestaw motywujących dziecko słów. Mów „brawo!”, jeśli nie płakało i było dzielne, powtarzaj „wytrzymaj jeszcze trochę”, „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”, a po wszystkim pogratuluj maluchowi i go przytul.

6. Nie dziel się swoją traumą

Przed wizytą zrezygnuj z opowiadaniu o swoich doświadczeniach zwłaszcza, jeśli masz przykre doświadczenia z dentystą. Maluch nie może słuchać o nieudanych zabiegach, bolesnym wyrywaniu zębów i gazikach pełnych krwi.

7. Wybierz się na wizytę adaptacyjną

Pomocna w wyrobieniu sobie zdania o dentyście może być wizyta adaptacyjna, którą dziecko powinno odbyć w wieku 3-4 lat. To nic innego jak zabawa u dentysty. Dzieci poznają gabinet, uczą się szczotkować zęby, mogą usiąść na fotelu i poznać sprzęty.

8. Poszukaj znieczulającego gabinetu

Przygotowując dziecko do wizyty warto rozejrzeć się za gabinetem stosującym specjalne znieczulenia ułatwiające wizytę dziecka. Najlepsze gabinety dla dzieci stosują sedację wziewną, która polega na podaniu dziecku przed zabiegiem podtlenku azotu. Dzięki niemu maluch jest zrelaksowany i wyciszony. Coraz powszechniejsze jest także komputerowe znieczulenie The Wand, które zastąpiło strzykawki.

napisane na podstawie materiałów prasowych Dentim Clinic
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/miesiąc temu
Trzeba po prostu znaleźć dobrego dentystę, który nie tylko jest specjalistą w swoim fachu, ale też ma dobre podejście do małych pacjentów. Ja taki gabinet znalazłam w Warszawie- EstheDent. Dzieci nie mają problemu z pójściem do dentysty i wysiedzeniem na fotelu, bo panie doktor dbają o ich komfort i dużo z nimi rozmawiają, bawią się :)
/5 miesięcy temu
Trzeba przyzwyczajać dziecko od najmłodszych lat i wybrać dobrego stomatologa. Ja z dzieckiem chodzę do Aldent w Lublinie bo mają tam bardzo dobre podejście do dzieci.
/rok temu
dziewczyny ja tez uważam że najwazniejsze to znaleźć dentyste z dobrym podejściem do dzieci. ale o to wcale nie jest tak łatwo... Przynajmniej u mnie w Lubinie. Wybieramy się w najbliższym czasie z moim siedmiolatkiem i robiłam research wśród znajomych i wyszło mi że warto iść do lubident. Zobaczymy... trzymajcie kciuki bo to będzie wydarzenie nie tylko dla niego ale i dla mnie :|
POKAŻ KOMENTARZE (6)