Stereotypy związane z płcią i dążenie do perfekcji

Stereotypy związane z płcią i dążenie do perfekcji

Dziewczynki powinny bawić się lalkami i kształcić umiejętności taneczne. Dla chłopców stosowne zabawki to samochody i klocki, powinni raczej ćwiczyć sporty walki aniżeli taneczne wygibasy. Poznaj stereotypy związane z płcią!
/ 23.03.2010 19:15
Stereotypy związane z płcią i dążenie do perfekcji

Stereotypy związane z płcią

Istnieje całkiem spora lista stereotypów związanych z płcią, które na każdym kroku rodzice i inni członkowie społeczeństwa przekazują dzieciom. Właściwe wypełnianie roli związanej z płcią jest ściśle połączone z jak najlepszym wywiązywaniem się z przypisanych jej zadań, głównie odnoszących się do przyszłej roli zawodowej i obowiązków domowych stereotypowo przypisywanych kobietom i mężczyznom.

Spróbuj szczerze odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy martwi cię, że Twoja córka od najmłodszych lat spędzała czas z chłopcami i wolała zabawy konstrukcyjne zamiast szycia ubranek dla lalek?
2. Czy przyczyną kłótni w Waszym domu są często oceny dziecka – czwórki jeszcze akceptujesz, ale oceny poniżej w ogóle dla Ciebie nie istnieją?
3. Czy chciałbyś za wszelką cenę, by dziecko poszło w twoje śladu?
4. Czy dostrzegasz we własnym dziecku zalążki talentów, których Tobie nie udało się rozwinąć i chcesz, by dziecko spełniło Twoje marzenia z dzieciństwa?

Jeśli na pytania odpowiedziałeś negatywnie, znaczy to, że nie skłaniasz się do takiego wychowania, które zatraca wizerunek dziecka jako osoby. Trudno jest uchronić się przed widzeniem we własnym dziecku kopii samego siebie. Trzeba jednak podejmować to wyzwanie, by swoją pociechę uczynić szczęśliwym dzieckiem szczęśliwych rodziców. Wymuszanie presji na dziecku, by spełniało oczekiwania związane z płcią i dążyło do perfekcji w rozwijaniu rzekomych talentów, prowadzi do nieprawidłowości w rozwoju psychospołecznym dziecka.

Polecamy: Bezwarunkowa miłość

Jeśli dziewczynka zamiast gotowania woli rozwiązywać równania matematyczne, to nie ma w tym nic złego. Podobnie jest w sytuacji, chłopca, który uwielbia eksperymentować ze smakami w kuchni, ale nie najlepiej radzi sobie z obsługą elektronarzędzi.

Świat staje się coraz bardziej elastyczny i pozwala zarówno kobietom pracować w „męskich” zawodach, jak i mężczyznom w „kobiecych”. Ta metamorfoza nie przychodzi łatwo, ale jest możliwa. Warto też brać pod uwagę osobiste preferencje dziecka odnośnie sposobów spędzania wolnego czasu i wyboru zajęć dodatkowych – mają one być źródłem przyjemności, a nie udręką.

Zobacz też: Mama jest tylko moja