POLECAMY

Stawianie granic i wymagań wobec dziecka

Dobrze wychowane dziecko to takie, któremu rodzic wyznaczył pewne granice zachowania. Przedstawił zasady i reguły właściwego postępowania. Decyzja, na co pozwolić, a co zakazać jest bardzo trudna.
Stawianie granic i wymagań wobec dziecka

Jak wyznaczać dziecku granice?

Wyznaczanie granic w codziennym wychowaniu jest niezwykle ważne. Duże znaczenie ma poziom rozwoju dziecka oraz jego wiek. Nasze oczekiwania względem dziecka powinny zostać przedstawione jasno i wyraźnie, tak, aby były zrozumiałe.

Polecamy: Jak dyskutować ze starszym dzieckiem?

Wspólne zdanie rodziców - wyznaczcie granicę razem

Zarówno mama, jak i tata powinni mieć takie samo zdanie co do wymagań wobec dziecka, jeżeli ich poglądy się różnią powinni je przedyskutować w cztery oczy, nie przy dziecku!

Konsekwencja w przestrzeganiu przedstawionych dziecku wymagań powinna być trwała i nieugięta. Pamiętajmy, że malec często będzie sprawdzał i testował postawione granice.

Nie pozwól dziecku „wejść sobie na głowę”, dlatego stosuj się do powyższych rad dzięki którym wychowanie będzie przyjemnością a nie męczarnią.

Dzięki przestrzeganiu przez dziecko zasad, rodzic staje się dla niego autorytetem, rozumie że nie oznacza nie, rzadziej testuje wyznaczone granice, doskonale rozumie oczekiwania rodzica oraz wie, że reguły dotyczą także jego.

Polecamy: Jakie metody wychowawcze zamiast przemocy?

Tak więc pamiętajmy, że zakazując pewnych rzeczy i stawiając pewne wymagania wcale nie krzywdzimy naszej pociechy, wręcz przeciwnie. Wychowamy ją na dobrego i mądrego człowieka.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)