POLECAMY

Sposoby na szkolne lęki

Uczniów często stresują sprawdziany, bo chcą napisać je jak najlepiej. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku okiełznać stres.
Sposoby na szkolne lęki fot. Panthermedia

Nawet jeśli twoja pociecha solidnie się uczyła, przed klasówką może stracić wiarę w siebie. Bywa, że już dzień wcześniej staje się drażliwa, narzeka na bóle brzucha lub w kółko powtarza, że nic nie umie. W jaki sposób dodać jej skrzydeł?

Wspieraj dziecko
Nie lekceważ obaw syna czy córki, bo dla ambitnego ucznia słaba ocena ze sprawdzianu to duża przykrość. Ale unikaj też uwag w rodzaju „Tylko mnie nie zawiedź”. To ważne, bo uczeń zwykle stresuje się bardziej, wiedząc, że słabszy wynik rozczaruje rodziców. Niech dziecko usłyszy po prostu, że w nie wierzysz („Pracowałeś, więc wszystko powinno pójść dobrze”).

Nie bądź zbyt twarda
Malec z jakichś powodów nie przygotował się do sprawdzianu i w dniu klasówki chce zostać w domu? Czasami, w drodze wyjątku, zgódź się na to. Jednak zaznacz bardzo wyraźnie, że w tym czasie ma nadrobić zaległy materiał. Wbrew pozorom bywa to lepszym rozwiązaniem niż prezentowanie twardej, nieugiętej postawy („Wypij piwo, którego sobie nawarzyłeś”). Często bowiem skutkuje to później kłamstwami dziecka i wagarowaniem.

Poradź się specjalisty
Zdarza się, że mimo wsparcia rodziców symptomy dziecięcego stresu nie ustępują lub wręcz nasilają się. Dziecko zaczyna gorzej sypiać, przed klasówką odczuwa mdłości, a nawet moczy się w nocy. W takiej sytuacji nie zwlekaj z wizytą u psychologa dziecięcego. Podobne sygnały często towarzyszą bowiem nerwicy szkolnej, którą leczy się zazwyczaj za pomocą psychoterapii.

Pokaż, że jesteś
Zdenerwowanego malca uspokoi rozmowa z mamą. Przytul pociechę i dodaj jej otuchy

Porządne śniadanie
Niech dziecko nie idzie do szkoły na czczo. Mózg wtedy gorzej pracuje, przez co będzie miał problemy z koncentracją!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)