POLECAMY

Sposób na ortografię

Nauka ortografii wcale nie musi być trudna i nieprzyjemna – wystarczy stosować się do sprawdzonych rad pedagogów.
Sposób na ortografię

Sposoby efektywnego zapamiętywania poprawnej pisowni wyrazów trudnych, opisano w ramach programu kreatywnego rozwoju dziecka autorstwa Izabeli Mańkowskiej.

5 sposobów nauki ortografii

  • Przynajmniej raz dziennie przypomnij sobie zasady pisowni wyrazów z trudnością ortograficzną: ó, u, ż, rz, ch, h.
  • Wyrazy, których nie potrafisz zapamiętać, spróbuj utrwalać w ćwiczeniu „słoń”. Opracuj jeden trudny wyraz dziennie. Utrwalanie polega na wykonaniu ćwiczenia „słoń” i jednoczesnym wypowiadaniu wyrazu ze skojarzeniem w ruchu, bezsensownym i ogromnym.
  • Wyraz wpisz do własnoręcznie wykonanego słowniczka razem z rysunkiem wymyślonego skojarzenia. Po tygodniu zapisz wyrazy z pamięci, a po kilku godzinach inna osoba niech Ci je podyktuje.
  • Przygotuj 3 pudełeczka w kolorach: czerwonym, zielonym i niebieskim. Oznacz pudełka odpowiednio: np. czerwone - ó, zielone – rz, a niebieskie – ż. Zbieraj do każdego pudełka karteczki z trudnymi dla Ciebie wyrazami: do czerwonego pudełeczka wkładaj czerwone karteczki z wyrazami z ó, do zielonego – zielone z rz, a do niebieskiego – niebieskie z ż. Kiedy zgromadzisz w pudełku 5 wyrazów, wyjmij je i powieś w pokoju. Ułóż je w rzędzie, w dowolnej kolejności. Za pomocą łańcuchowej metody skojarzeń połącz je w opowiadanie. Przez tydzień powtarzaj to opowiadanie raz dziennie, a potem zdejmij wyrazy i powieś kolejne. 

Przyjemnej ortografii!

   Zobacz też : Zestaw ćwiczeń koncentrujących uwagę

Źródło: I. Mańkowska, „Kreowanie rozwoju dziecka. Kinezjologia edukacyjna i inne nowoczesne metody terapeutyczne w praktyce”.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)