Spodziectwo - wada prącia

Na skutek zaburzeń kształtowania się kanalików cewki moczowej u rozwijającego się jeszcze w łonie matki, synka, dochodzi do nieprawidłowego usytuowania cewki moczowej i jej ujścia zewnętrznego. Wadą tą jest obarczony jeden chłopiec, na dwustu urodzonych. Zauważa się także zwiększenie częstotliwości występowania spodziectwa.
/ 05.06.2012 06:00

Na skutek zaburzeń kształtowania się kanalików cewki moczowej u rozwijającego się jeszcze w łonie matki, synka, dochodzi do nieprawidłowego usytuowania cewki moczowej i jej ujścia zewnętrznego. Wadą tą jest obarczony jeden chłopiec, na dwustu urodzonych. Zauważa się także zwiększenie częstotliwości występowania spodziectwa.

Czym charakteryzuje się spodziectwo?

Ujście cewki moczowej, może ulokować się w różnych miejscach, z czego wynika wiele zmian w obrębie prącia i żołędzi, a także związane z wadą objawy. Charakterystyczne dla spodziectwa, jest występowanie brzusznego położenia ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Czyli cewka nie uchodzi fizjologicznie na końcu żołędzi, ale na „spodniej” powierzchni prącia. Najczęściej lokalizuje się jeszcze na żołędzi lub w jej bliskim sąsiedztwie, natomiast w poważniejszych przypadkach, rozwija się w okolicach krocza lub u podstawy prącia. Kolejny objaw spodziectwa, to odmienne ukształtowanie napletka. Przybiera on formę kaptura – nadmiar fałdu skórnego występuje po stronie grzbietowej żołędzi prącia, odsłaniając tym samym jego stronę brzuszną.
Jeżeli mówimy o cięższych przypadkach spodziectwa, warto wspomnieć, że często towarzyszą im także bolesne erekcje. Prącie we wzwodzie charakteryzuje się wówczas haczykowatym przygięciem trzonu „w dół” i dużą bolesnością.

Jakie są warianty spodziectwa?

Z uwagi na miejsce występowania wady, określono następujące warianty spodziectwa:

  • żołędziowe (zazwyczaj ma znaczenie wyłącznie kosmetyczne, jednak może stać się przyczyną trudności z oddawaniem moczu i zaburzeniami erekcji)
  • tuż za rowkiem żołędziowym
  • w połowie długości trzonu prącia
  • prąciowo-mosznowe

Do najczęściej występujących postaci, zalicza się spodziectwo żołędziowe i tuż za rowkiem żołędziowym. Natomiast dwa ostatnie, często współwystępują z innymi wadami układu moczowo-płciowego.

Jak leczymy spodziectwo?

Aby upewnić się, czy dziecko ma spodziectwo, udajemy się do lekarza pediatry, który w razie wątpliwości, skieruje do urologa dziecięcego.
Leczenie tej wady odbywa się inwazyjnie, poprzez zabieg chirurgiczny. Do zabiegu kwalifikuje się chłopców przed ukończeniem drugiego roku życia.
Celem operacji jest plastyka cewki i żołędzi, polegająca na wytworzeniu prawidłowego ujścia cewki moczowej. To z kolei ma umożliwić małemu pacjentowi oddawanie moczu w pozycji stojącej.
Oprócz tego, zabieg operacyjny, ma zapewnić prawidłowy wygląd narządu płciowego, jak również jego właściwe funkcjonowanie (mikcja, erekcja, wytrysk nasienia).

Istotną uwagę, stanowi pewne zalecenie, aby nie obrzezywać dzieci, które mają być poddane operacji spodziectwa. Jest to tak ważne, ponieważ skóra napletka, ewentualnie śluzówka ust, jest materiałem do operacji odtwórczych w obrębie żołędzi.

Wnikliwa obserwacja swojej pociechy, pozwoli na szybkie wykrycie jakiejkolwiek wady. Nasze niepokoje powinny być rozwiewane przez kompetentnego pediatrę. Dobro dziecka i jego właściwe funkcjonowanie w dalszym życiu, to cel każdego troskliwego rodzica. Pamiętajmy jednak, by nie dać się zwariować i chorobliwie nie poszukiwać u malucha jakichś zaburzeń. Systematyczna kontrola u pediatry i rzetelne badania okresowe dziecka, stanowią najlepszą profilaktykę wszelkich chorób i dają możliwość wczesnego ich wykrywania.

Opracowano na podstawie:
Lissauer T., Clayden G., Pediatria, Wrocław 2009 (redakcja wydania I polskiego: Malinowski Andrzej)
http://www.urologia.info.pl/spodziectwo_u_dzieci_uwagi_o_leczeniu.php

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.04.2011 12:39
Strasznie to wygląda, widziałam zdjęcia w internecie. masakra