agresja u dziecka, agresywne dziecko fot. Fotolia

Socjoterapia – praca z dzieckiem agresywnym

Masz problem z agresywnym dzieckiem? Pomyśl nad socjoterapią. Dowiedz się, na czym polega!
Katarzyna Krajewska / 26.08.2016 17:27
agresja u dziecka, agresywne dziecko fot. Fotolia

Socjoterapia polega na pomocy pedagogicznej i psychologicznej dzieciom oraz młodzieży mającym problemy z zachowaniem, między innymi z agresją. Przed rozpoczęciem pracy z dzieckiem agresywnym, warto wiedzieć, że za pomocą agresji próbuje ono odzyskać poczucie siły i własnej wartości. Często, jeśli samo doświadcza lub doświadczało agresji, czuje satysfakcję, gdy może z pozycji ofiary stać się dręczycielem i zyskać przewagę nad drugą osobą.

Skąd się bierze agresja u dziecka?

Źródłem agresji u dzieci jest przemoc, której doświadczyły lub którą obserwowały. Dziecko, które miało kontakt z agresją, samo ją stosuje, a karane jest za nią też często przy użyciu siły. To tworzy takie błędne koło, które często rodzicowi lub pedagogowi trudno przerwać i potrzebuje fachowego wsparcia. Wtedy z pomocą przychodzi socjoterapia.

Jak sobie radzić z agresywnym dzieckiem?

Jakie rodzaje agresji wyróżnia socjoterapia?

Socjoterapia wyróżnia wśród dzieci dwa rodzaje agresji: reaktywną i proaktywną. Pierwsza z nich pojawia się najczęściej podczas zagrożenia oraz silnych emocji i w takim wypadku stanowi rodzaj obrony. Druga z nich to agresja proaktywna, której celem jest uzyskanie jakiejś korzyści.

Od czego trzeba zacząć socjoterapię?

Gdy rozpoczynamy socjoterapię, najważniejsze jest, żeby dowiedzieć się, co jest przyczyną agresji. Prowadzący terapię na pewno uzyska odpowiedź, jeśli nie będzie atakował i oceniał dziecka. Ważne jest też, żeby terapeuta uzyskał od niego informacje na temat tego, co czuło za każdym razem, gdy miało kontakt z agresją.

Co daje dziecku socjoterapia?

Socjoterapia w grupie pozwala dziecku dostrzec, że nie tylko ono ma problemy z agresją. Dzięki temu będzie mu łatwiej przeżywać trudności. Prowadzący powinni uświadamiać takim dzieciom, że agresja nie jest dobrym rozwiązaniem żadnego problemu ani odpowiednią metodą do osiągania celu. Powinny też wiedzieć, że nie są odpowiedzialne za to, że ktoś się nad nimi znęca lub znęcał. A jeśli to one były lub są agresywne warto im powiedzieć, że mogą nad tym zapanować i że gniew sam w sobie nie jest zły. Nieodpowiedni może być tylko sposób jego wyrażania. Tego, jak wyrażać gniew, dzieci i młodzież uczą się podczas ćwiczeń socjoterapeutycznych.

Agresywni rodzice, agresywne dziecko

Na podstawie książki „Techniki socjoterapeutyczne w pracy z dzieckiem agresywnym” autorstwa Renaty Szczepanik i Agnieszki Jaros.