POLECAMY

Przeziębienie u dziecka – jak z nim walczyć?

Co robić, kiedy podejrzewasz, że dziecko jest przeziębione? Które objawy przeziębienia powinny cię zaniepokoić? Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza? Jak walczyć z przeziębieniem u dziecka domowymi sposobami?
Przeziębienie u dziecka – jak z nim walczyć? fot. Fotolia

Przeziębienie u dziecka – nawet kilkanaście razy w roku

Przeziębienie to zespół objawów związanych z zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i zatok przynosowych, spowodowany zakażeniem wirusowym. Według raportu przeprowadzonego przez TNS Polska dorośli zapadają na tę infekcję średnio 2-4 razy w roku.

U dzieci przeziębienie występuje 2-3 razy częściej niż u dorosłych. Najczęściej zapadamy na nie jesienią i wiosną.

Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – jedno kichnięcie to ok. 3000 kropelek z wirusem, które mogą poruszać się z prędkością 160 km/h. Możemy również zarazić się przez kontakt z zakażonymi przedmiotami  – niektóre wirusy mogą utrzymywać się na powierzchniach gładkich, typu stoły, blaty kuchenne, klamki drzwi, powierzchnie metalowe lub plastikowe nawet do 24 godzin.

Czytaj na forum: Moja córka ciągle łapie infekcje – co robić?

Przeziębienie u dziecka – konkretne rady na jego objawy

W przypadku uciążliwych objawów przeziębienia bardzo ważny jest odpoczynek, leżenie w łóżku a w razie potrzeby (np. w gdy dziecko gorączkuje) zwolnienie ze szkoły lub przedszkola. Zaleca się picie dużej ilości płynów – np. wody mineralnej, niegazowanej albo herbaty.

Doraźne zmniejszenie objawów można uzyskać dzięki inhalacjom ciepłego i nawilżonego powietrza. W przypadku gorączki, bólów głowy lub gardła stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Nigdy nie należy podawać małym dzieciom (poniżej 12 lat) aspiryny ze względu na ryzyko tzw. zespołu Reye’a.

W razie bólu gardła można również stosować tabletki do ssania, które zawierają miedzy innymi lek przeciwzapalny albo mentol. Ulgę mogą przynieść również domowe sposoby, takie jak picie małymi łykami ciepłego mleka z miodem lub płukanie gardła ciepłym roztworem soli.

We wczesnym etapie choroby korzystny wpływ mogą mieć preparaty zawierające jeżówkę (Ecchinacea purpurea).

Jak szybko wyleczyć katar u niemowląt?

Przeziębienie u dziecka – kiedy do lekarza?

Wizyta z maluchem u lekarza jest konieczna, jeżeli wystąpią duszności i/lub napady świszczącego oddechu, gorączka powyżej 38°C i nasilony kaszel z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny.

W przypadku silnego bólu głowy, zatok lub ucha oraz gdy objawy utrzymują się dłużej niż 10—14 dni lub nasilają się po 5—6 dni choroby.

Jak zapobiegać przeziębieniom u dziecka?

Chcąc uchronić dzieci od częstych przeziębień należy zapewnić im regularny wysiłek fizyczny o umiarkowanym natężeniu. Dlatego ważne są spacery i aktywne przebywanie na świeżym powietrzu.

Istotne jest również to, aby jesienią ubierać malca stosownie do pogody. Nie należy go nigdy przegrzewać – dlatego rano, kiedy zdarzają się jesienne przymrozki możemy ubrać je  "na cebulkę".

W ciepłe południe, zanim maluch zacznie biegać po dworze, można będzie zdjąć gruby sweter spod kurtki. Nie należy jednak na dworze rozbierać zgrzanego i spoconego dziecka.

Unikajmy także zatłoczonych miejsc i zbliżania się do zakażonych osób. W okresie zwiększonych zachorowań na przeziębienie i grypę konieczne jest częste i długie mycie rąk mydłem (ok. 15–30 sekund).

Źródło: Materiały prasowe dot PR

Zobacz także: Rotawirusy – objawy zakażenia i właściwa profilaktyka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (12)
/rok temu
staram się działać najszybciej jak się da, od razu małemu pakuję witaminę c, tran, ale zazwyczaj kataru nie da się uniknać, inhalacje odpadają u nas bo młody za nic nie usiedzi przy inhalatorze, za to bez problemu da sobie zapsikać nos nozitixem, siostra mi kiedyś polecila ten spray i tak zostało, skład mi się spodobal i też konsystencje ma ciekawą, taką gęstszą która nie spływa do gardła i dłużej w nosie zostaje
/2 lata temu
Przy przeziębieniu u dziecka najczęściej stosuję ibufen w syropku, bo nie tylko szybko obniża gorączkę, ale ma też działanie przeciwzapalne, dzięki czemu hamuje rozwój choroby.
/3 lata temu
Walkę zaczęłabym od wizyty u lekarza ;) Dziecko przyjaciółki miało typowo przeziębieniowe objawy, a w ostatecznym rozrachunku okazało się, że miał wirus rumienia zakaźnego http://adamed.expert/rumien-zakazny/?utm_source=rekomendacja&utm_medium=cs&utm_campaign=AE_rekomendacja Wysypka na twarzy wyglądała po prostu jak objawy gorączki.
POKAŻ KOMENTARZE (9)