POLECAMY

Jak przygotować trzylatka do przedszkola?

Twój trzylatek idzie niedługo do przedszkola? Podpowiadamy, jak go do tego przygotować i co zrobić, żeby nasza pociecha uniknęła niepotrzebnego stresu.
Jak przygotować trzylatka do przedszkola? fot. Fotolia

Przygotowanie dziecka do przedszkola można zacząć już kilka miesięcy wcześniej. Istnieją sposoby, dzięki którym twoja pociecha będzie chętnie zostawać z panią i innymi maluchami, a ty będziesz spokojna, że sobie poradzi i uniknie zbędnego stresu.

Kiedy warto posłać dziecko do przedszkola?

Nie ma sztywnej granicy, kiedy najlepiej zacząć posyłać dziecko do przedszkola, ponieważ każdy maluch jest inny i rozwija się w innym tempie. Jedno dziecko będzie gotowe na rozstanie z mamą już w wieku niecałych 3 lat, inne o rok później. Nie warto jednak na siłę prowadzić swojej pociechy do przedszkola, na przykład wtedy, gdy ma okres silnego przywiązania do mamy i strachu przed separacją (często pojawia się on między 2. a 3. rokiem życia i trwa przez kilka miesięcy). Ten trudny dla malucha czas, najlepiej cierpliwie przeczekać.

Czy twój trzylatek jest gotowy, by pójść do przedszkola?

Separacja mamy i dziecka – najlepsze są małe kroki

Separacja dziecka od mamy to w większości przypadków długi proces i wymaga cierpliwości. Jeśli wiesz, że niebawem twoja pociecha pójdzie do przedszkola, a wcześniej praktycznie się z nią nie rozstawałaś, czas to zmienić. Nie rób jednak nic na siłę i drastycznie. Postaw na małe kroki.

 • Podczas zabawy na placu zabaw, stopniowo zwiększaj swoją odległość od dziecka. Nie siedź przy nim w piaskownicy, ale pozwól, by bawiło się razem z dziećmi, a ciebie miało w zasięgu wzroku.
 • Zacznij wychodzić z domu. Nie chodzi o to, żeby nagle, po trzech latach, zacząć znikać z mieszkania na kilka godzin. Zacznij od 20-minutowych spacerów, gdy na przykład twój mąż wróci z pracy. Ważne, żeby podczas takiej separacji, twoja pociecha została z kimś, kogo dobrze zna.
 • Zawsze tłumacz dziecku dokąd idziesz i kiedy wrócisz. Maluch rozumie więcej niż nam się wydaje.

Przygotowanie trzylatka do przedszkola

To, w jaki sposób nasze dziecko będzie reagowało na przedszkole, zależy w dużej mierze od nas – rodziców. Jeśli nie chcemy, żeby nasza pociecha przed wyjściem z domu płakała, a gdy zostanie z panią i dziećmi stresowała się niepotrzebnie, przygotujmy ją do tego ważnego wydarzenia. Jak to zrobić?

 • Opowiadaj dziecku często o przedszkolu. Opisz mu cały dzień – od wyjścia z domu do twojego powrotu. Opowiedz np. o tym, jak będzie wyglądać leżakowanie, posiłki albo co zrobić, gdy będzie miało potrzebę skorzystania z toalety.
 • Zapewniaj je, że po nie wrócisz i dokładnie określ, kiedy to będzie, np. po obiedzie lub po lekcji tańca.
 • Staraj się przechodzić z dzieckiem obok przedszkola i tłumaczyć mu, że tu będzie przychodzić, żeby pobawić się z dziećmi. Jeśli jest taka możliwość podejdźcie do przedszkolnego placu zabaw i pokaż malcowi, jak inne maluchy się bawią w przedszkolu i jakie są wesołe.
 • W domu możecie bawić się w przedszkole sami lub wykorzystać do tego ulubione figurki lub maskotki twojej pociechy. Zobaczysz, jaką frajdę sprawi to twojemu dziecku, a przy okazji oswoi je z tym, co je czeka.
 • Zakupy potrzebnych rzeczy do przedszkola możesz rozłożyć w czasie lub zrobić je jednorazowo. Wybierzcie się na nie razem. Pozwól, by twoja pociecha sama wybrała sobie plecak, piżamkę do leżakowania i nowe kapcie.
 • Ucz dziecko podstawowych czynności, które będzie musiało wykonywać samo, gdy ciebie nie będzie. Chodzi tu m.in. o korzystanie z toalety, mycie rąk i zębów, ubieranie się i rozbieranie, samodzielne jedzenie. Jeśli nauczy się tego wszystkiego, zmniejszy to nie tylko jego stres ale i twój.
 • Jeśli nie chcesz, żeby twój maluch reagował negatywnie na słowo „przedszkole”, nie strasz go nim, nie mów mu, że jak będzie niegrzeczne, to pójdzie do przedszkola albo że w przedszkolu pani nauczy je posłuszeństwa. Postarajmy się raczej, żeby pójście do przedszkola brzmiało jak nagroda, a nie kara.
 • Większość przedszkoli organizuje dni adaptacyjne, z których warto skorzystać. Maluch obejrzy placówkę, zobaczy, co będzie robił, pozna nowych kolegów i koleżanki oraz panią. Takie dni adaptacyjne są również bardzo ważne dla rodziców, ponieważ mogą bliżej poznać system pracy placówki, dzięki czemu będą mogli więcej opowiedzieć o przedszkolu dziecku.

Jakie umiejętności ważne są w przedszkolu?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że nawet mimo najlepszego przygotowania, może zdarzyć się sytuacja, że dziecko nie będzie chciało pójść do przedszkola, będzie wpadało w histerię i nie będzie można go uspokoić nawet długo po wyjściu rodziców z placówki. Żaden rodzic nie powinien w tej sytuacji czuć się winny, ponieważ takie sytuacje zdarzają się wśród trzylatków. Jeśli powtarza się to wielokrotnie, nie warto robić nic na siłę i dać dziecku więcej czasu zostając z nim w domu lub prosząc o pomoc dziadków. Wielu pedagogów i pediatrów uważa bowiem, że dopiero czterolatki są w pełni zdolne do przystosowania się do systemu przedszkolnego i separacji od najbliższych na kilka godzin.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Moje dziecko jest bardzo samodzielne i uczyłam je tego od małego, dzięki temu rozłąka kiedy poszło do przedszkola nie bolała tak bardzo. Może to też wynikać z przedszkola jakie wybraliśmy. W Bajeczce panie przedszkolanki od razu zajęły się maluchem i starały się go ośmielić i zaadaptować do sytuacji.