POLECAMY

Przedszkola integracyjne dla dzieci z autyzmem

Rodzice dzieci autystycznych często mają obawy związane z posłaniem swojej pociechy do przedszkola. Martwią się, czy ich dziecko będzie pod odpowiednią opieką , a placówka zadba o zaspokojenie nietypowych potrzeb dziecka. Wybór zazwyczaj pada na przedszkola integracyjne. Czy warto posłać tam swoje dziecko? Czym różnią się przedszkola integracyjne od zwykłych przedszkoli

Autyzm wciąż jest dla wielu z nas chorobą tajemniczą. I choć z roku na rok odnotowuje się coraz więcej przypadków autyzmu, wiemy o nim zbyt mało. Tymczasem odpowiednio wcześnie rozpoznany autyzm pozwala na rozpoczęcie terapii we właściwym czasie a tym samym na zwiększenie szans na prawidłowy rozwój. Maluchy zmagające się z autyzmem mogą otrzymać fachową pomoc już w przedszkolu.

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Dla każdego dziecka pójście do przedszkola jest wydarzeniem stresującym. Zazwyczaj wtedy po raz pierwszy rozstaje się z rodzicami na dłużej oraz przebywa w towarzystwie obcych osób. Stres ten  jeszcze silniej odczuwają dzieci autystyczne. Może im przeszkadzać hałas towarzyszący zabawie i przebywanie w dużej grupie rówieśniczej.  Często również nie wiedzą jak mają się zachować i reagować na próby nawiązania kontaktu ze strony innych dzieci. Dlatego też wybór przedszkola musi być bardzo przemyślany. Należy pamiętać, że dziecko autystyczne ma specjalne potrzeby edukacyjne , wymaga innych warunków niż dzieci zdrowe. Wybór przedszkola  powinien być uzależniony od intelektualnego i psychospołecznego rozwoju pociechy.

Zobacz także: Rozwój emocjonalny oraz rozwój komunikacji u dzieci z autyzmem

Program przedszkoli integracyjnych

Rodzice dzieci autystycznych często decydują się na posłanie dziecka do przedszkola integracyjnego. Placówki te realizują podstawę programową, w której udział biorą zarówno dzieci zdrowe jak i te ze specjalnymi potrzebami. Dla rodziców dodatkową zaletą jest fakt, że oprócz podstawowych zajęć przedszkola integracyjne oferują specjalistyczne zajęcia terapeutyczne. Dziecko autystyczne otrzymuje fachową pomoc w znanym sobie miejscu, bez narażania się na niepotrzebny stres. W przedszkolach tego typu szczególny nacisk kładzie się na wspomaganie kształtowania mowy, rozwój emocjonalny i psychoruchowy. Oferują także zajęcia logopedyczne, plastyczne, gimnastykę korekcyjną, rytmikę, arteterapię czy dogoterapię.

Grupy w przedszkolach integracyjnych są zazwyczaj mniejsze niż w przedszkolach innego typu. Zdaniem dr Justyny Leszki, dziekan Wyższej Szkoły Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, opiekuna merytorycznego Przedszkola Integracyjno-Terapeutycznego Miś, pozwala to na bardziej indywidualne traktowanie każdego dziecka nie wykluczając go z grupy rówieśników. Według niej, kontakt z innymi przedszkolakami pomaga rozwijać umiejętności społeczne autystycznego dziecka.

Oprócz zajęć grupowych, przedszkola oferują także indywidualny program terapeutyczny dla dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami i opóźnieniami rozwojowymi.  Objęcie dziecka intensywnym programem terapeutycznym zwiększa szanse na to, aby autystyczne dziecko w przyszłości samodzielne lub z niewielkim wsparciem uczęszczało do szkoły masowej.

Żywienie dziecka z autyzmem

Autyzm jest chorobą, która ma wpływ nie tylko na funkcjonowanie komórek mózgowych, ale także na układ pokarmowy. Dzieci autystyczne często borykają się z problemami trawiennymi  czy zaburzeniami  równowagi bakteryjnej w jelitach. Odpowiednio zbilansowana dieta jest nieodłącznym elementem kompleksowej terapii.  Dlatego też rodzice, którzy planują posłanie dziecka do przedszkola, powinni zwrócić uwagę, jak placówka układa jadłospis przedszkolaków. Powinny być respektowane nietypowe potrzeby i preferencje żywieniowe. Prawidłowe żywienie jest właściwym uzupełnieniem terapii psychologicznej.

Źródło: materiały prasowe LTM Communications

Polecamy: Kształcenie specjalne a integracyjne - przedszkole

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/2 lata temu
Moja Ola chodzi do przedszkola integracyjnego na Bemowie. Dzieci z orzeczeniem mają więcej zajęć, ale są traktowane na równi z pełnosprawnymi. Myśle, że wybór Bajeczki to była bardzo dobra decyzja, bo córeczka oswaja się z dziećmi, nie czuje się gorsza. Mam nadzieję, ze jeśli pozna przedszkole od takiej "normalnej" strony to później będzie jej łatwiej w szkole.
/2 lata temu
Polecam przedszkole Bajeczka w Warszawie. Przedszkole jest integracyjne, czesne wynosi 890 złotych ale warto, bo zajęcia tam prowadzone są na najwyższym poziome.