POLECAMY

Uważaj! Dowiedz się, jak przeciwdziałać próchnicy butelkowej!

Nawet całkiem małe brzdące mają czasem kompletnie zniszczone zęby. Zobacz, jak temu zapobiec!
Uważaj! Dowiedz się, jak przeciwdziałać próchnicy butelkowej! fot. Fotolia

Co powoduje próchnicę butelkową?

Próchnicę (także butelkową) powodują bakterie, które odżywiają się cukrem i produkują kwasy niszczące zęby. Im więcej cukru mają do dyspozycji i im dłużej pozwolimy im bezkarnie hulać, tym większych dokonują spustoszeń.

Dlaczego właśnie dzieci karmione butelka cierpią na próchnicę?

Malec, który często pije z butelki, jest szczególnie narażony na próchnicę, bo zawarty w mleku, soczkach czy słodzonych herbatkach cukier ma długo kontakt z zębami. Jeśli zasypia przy butelce, jest jeszcze gorzej: podczas snu zmniejsza się wydzielanie śliny, która mogłaby obmyć oblepione pokarmem zęby. Efekt? Ząbki, które dopiero co się pojawiły, zaczynają się psuć.

Jak przeciwdziałać próchnicy butelkowej?

 1. Przyzwyczajaj smyka do picia wody mineralnej, niegazowanej. Woda przepłukuje buzię, poza tym dzieci, które"od zawsze" ją piją, rzadziej domagają się słodzonych napojów, gdy są starsze.
 2. Nie dosładzaj herbatek, soczków ani niczego innego.
 3. Niemowlęciu, które jeszcze nie ma ząbków, przecieraj dziąsła jałowym gazikiem zmoczonym przegotowaną wodą. Dzięki temu w buzi nie będą zalegać resztki pokarmu, z których tak lubią korzystać powodujące próchnicę bakterie.
 4. Gdy zaczynają pojawiać się ząbki, używaj szczoteczki przeznaczonej dla niemowląt (bardzo wygodne są te, które można nałożyć na palec).
 5. Nie pozwalaj dziecku zasypiać przy butelce. Są inne sposoby na zasypianie (np. kołysanka).
 6. Nie karm malca butelką dłużej niż to jest konieczne. Gdy tylko dziecko nauczy się siedzieć, ucz je jedzenia łyżeczką i picia z kubeczka (nie karm w ten sposób leżącego smyka!).
 7. Nie zarażaj. W jamie ustnej noworodka nie ma bakterii powodujących próchnicę. Zasiedlają ją stopniowo, m.in. poprzez kontakt ze śliną innych osób. Im później to zrobią, tym lepiej. Nie ułatwiaj im zadania: nie oblizuj smoczka ani łyżeczki, której używa twoje dziecko, nie pij z tego samego kubeczka i nie całuj malucha w usta. 
 8. Pamiętaj o myciu. Szorując zęby, usuwasz tworzącą się na nich płytkę nazębną (żółtawy nalot złożony z bakterii i resztek pokarmu), a to właśnie jej "zawdzięczamy" rozwój próchnicy. Dlatego pielęgnację jamy ustnej trzeba zacząć jeszcze przed pojawieniem się pierwszego ząbka.
 9. Używaj właściwych szczoteczek. Tzn.odpowiednich do wieku dziecka. Innej potrzebuje niemowlę, a innej dwulatek.
 10. Pastę wprowadź, gdy maluch nauczy się pluć i masz pewność, że nie będzie jej połykał (najczęściej około trzeciego roku życia). Wcześniej możesz też używać specjalnej pasty dla niemowląt i najmłodszych dzieci.
 11. Nie spiesz się. Szoruj dziecku zęby przez  co najmniej dwie minuty (przyda ci się minutnik lub klepsydra) i rób to systematycznie, co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej po głównych posiłkach). Dotrzyj do wszystkich zakamarków. Najwięcej płytki gromadzi się na wewnętrznych powierzchniach i między zębami.
 12. Pozwalaj dziecku na samodzielność, ale pamiętaj, że nawet najsprytniejszy malec nie jest w stanie wyszorować ząbków wystarczająco dobrze. Dlatego zrób to po nim raz jeszcze.
 13. Regularnie odwiedzaj dentystę. Nawet jeśli dziecko ma zęby w idealnym stanie, powinno być pod stałą opieką stomatologa (wizyty co trzy–sześć miesięcy), najlepiej od chwili, gdy wyrżnie mu się pierwszy ząbek. Dziecko oswoi się z gabinetem i przyzwyczai do różnych zabiegów.
 14. Jeśli trzeba, lecz. Jeżeli mimo starań pojawi się próchnica, nie czekaj z leczeniem. Im później się za nie zabierzesz, tym będzie trudniejsze i bardziej bolesne. Spróbuj znaleźć stomatologa, który ma doświadczenie w leczeniu dzieci. 
Uwaga! Maluchy karmione piersią także są narażone na próchnicę, ponieważ mleko kobiece również zawiera cukier. O ząbki smyka trzeba dbać niezależnie od tego, w jaki sposób się go karmi.

Dieta kontra próchnica butelkowa

To, czy człowiek ma odporne zęby, zależy nie tylko o genów i higieny, ale także od tego, co jada. Dlatego:
 • Gdy malec jada nie tylko mleko, dbaj o to, by jego posiłki były różnorodne i wartościowe. Powinny być bogate w białko, wapń, fosfor, witaminy A, C i D. Dziecko (gdy ma już czym) musi gryźć i żuć – dzięki temu rozwija się jego szczęka i żuchwa.
 • Nie pozwalaj na podjadanie między posiłkami. Zębom najbardziej szkodzi to, co kleiste: czekolada, białe pieczywo itd.
 • Naucz, że po wieczornym myciu zębów nie można niczego jeść ani pić (poza wodą).

Dowiedz się więcej o zdrowych zębach:

Konsultacja: Roma Bujnowska, stomatolog
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/3 lata temu
ddhumezwc ewtzripum
/3 lata temu
。 したがって、このことも燃料あなたのクレジットカードにリソ
/3 lata temu
、NDAreあなたがストレスBattleMarch 8、20 MMAのトレーニングに賛成、この種のトレーニング、へ週末の戦ダーは多少時間がかかるが、その重要なあなたは右の適合を見つけArticleJeff McRitchieAレビューを読んでポーツへの第1の折り車椅子に、車椅子の急速な発展を見た。 彼 養成分」パネルが2006年1月1日に開始するthisinfo この記事では、あなたのwebsite.1にトラフィックを生 であることが分かった。 天然資源は減少Supplie のままにした場合、それは人々が前方に座って、それはあなたがそて、あなたはあなたがする必要があるof.Theまず最初にジャ なたの生活の中でそれを使用する方法を見つけ出す必要がありますnすることができます。 でも収入または信託に与えられた資産のでのビジネスが減速することをパニックを見ました。 突然aheは10日まで1日目から軌道に乗るように意志を失う場合は、引き
POKAŻ KOMENTARZE (10)