POLECAMY

Urządzamy pokój dla dziecka!

Zobacz, o czym należy pamiętać!
Urządzamy pokój dla dziecka! fot. Fotolia
Urządzenie pokoju dla dziecka nie jest proste. Bo jak na kilku metrach kwadratowych zorganizować maluchowi odpowiednie miejsce do snu, nauki, zabawy, a przy tym stworzyć niebanalną przestrzeń, która się mu spodoba? Jak się okazuje, dzieci są naprawdę wybredne i zwykły, minimalistyczny stolik czy biały kolor ściany może nie tylko rozczarować, ale i zezłościć twoją pociechę. Sprawdź nasze rady, dzięki którym stworzenie idealnego, przytulnego i pobudzającego kreatywność pokoju dla najmłodszego członka rodziny będzie prostsze.

Kolory i kontrasty

Ściany w kolorze écru, jasne dywaniki i białe meble mogą wydawać się gustowne, ale niekoniecznie dla dziecka w wieku 5 lat. Twój maluch na pewno będzie dużo bardziej zadowolony z kolorowego wystroju, który nie tylko będzie pobudzał wyobraźnię, ale i pozytywnie wpłynie na rozwój malucha.
Pamiętaj, że niemowlęta lubią zdecydowane i kontrastowe kolory. To dlatego pomyśl o barwnych ścianach, huśtawce nad łóżeczkiem oraz niekonwencjonalnym dywaniku, np. w kratkę albo szachownicę. Maluch będzie zachwycony, a wielość kolorów pomoże mu wyostrzyć zmysł wzroku i wpłynie na jego spostrzegawczość.
Starszym dzieciom możesz zafundować iście barwne szaleństwo. Ściany nie muszą przecież być jednego koloru. Możesz zastosować połączenie kilku barw, np. pomarańczowego i zielonego czy żółtego, i różowego.

Podziel pokój na części

Pokój dziecka ma spełniać kilka niezwykle istotnych funkcji. Skoro ma być zarówno miejscem do odpoczynku, zabawy, snu, jak i nauki, to najlepiej będzie, jeśli podzielisz go na kilka części. Podział ma być oczywiście umowny. Nikt nie każe ci budować ścianek działowych czy kreślić granic na podłodze. Wystarczy jeśli po jednej stronie pokoju umieścisz łóżko, kosz z zabawkami czy bujanego konika, a po drugiej znajdzie się małe biurko, regał z książkami i kolorowankami oraz miniaturowa tablica szkolna bądź liczydła. Postaraj się, aby wszystkie gadżety były dopasowane do wzrostu i wieku dziecka.
fot. Eurofirany

Spersonalizuj przestrzeń

Nie zapominaj, że każde dziecko jest inne. To, że syn sąsiadki czy nawet twojej własnej siostry uwielbia kolor zielony i Supermena, nie oznacza, że twoja pociecha też będzie uwielbiała to samo. Zanim przykleisz na ścianie pokoju podobiznę Shreka, zastanów się, czy twoje dziecko lubi tę postać.
Nie zapominaj też o tym, że inne dodatki ucieszą dziewczynkę, a inne chłopca. Mała księżniczka będzie zachwycona różowymi ścianami, pastelowymi mebelkami, ślicznymi ozdobami czy firankami z Myszką Miki. Synek będzie zaś zadowolony z gadżetów sportowych czy pokoju stylizowanego na rycerski zamek.

Kosze, skrzynie i pudełka

Na urodziny, z okazji przyjazdu dziadków, wizyty wujka czy bez okazji. Twoje dziecko ma ich na pewno całe mnóstwo. Mowa oczywiście o zabawkach. Żeby nie zajmowały całego pokoju i nie przewracały się z kąta w kąt, pomyśl o kupieniu sporego pudełka albo kosza na wszystkie skarby twojego malucha. Możesz zainwestować w piękną, dużą skrzynię, która będzie nawiązywała do motywu pokoju.
 

Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz: 

Sprawdź, co twoje dziecko robi w sieci! 
7 najbardziej absurdalnych przesądów na temet ciąży
Jak wykonać rodzinną sesję zdjęciową? 
5 rzeczy, o których powinna pamiętać każda kobieta w ciąży 
 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)