Pierwszy dzień w przedszkolu – jak przygotować dziecko?

Małe dziecko nie wie, czego może spodziewać się w przedszkolu, dlatego może reagować płaczem. Co zrobić, by możliwie najlepiej przygotować dziecko do pierwszego dnia w przedszkolu?
/ 28.08.2015 15:36

strach przed przedszkolem

fot. Fotolia

Pierwszy dzień w przedszkolu – czy jest się czego bać?

Kiedy w końcu nadchodzi długo oczekiwany moment pójścia do przedszkola dziecko zazwyczaj, wbrew przekonaniu swojej mamy jest już gotowe na rozpoczęcie największej przygody w dotychczasowym życiu. Koszmary w nocy śnią się częściej mamie niż dziecku. To my, mamy najpierw czujemy narastający stres związany z wyborem odpowiedniej placówki, później wzbiera w nas lęk, przed tym, co nasze maleństwo może spotkać w nowym miejscu, czy się odnajdzie, zaprzyjaźni z innymi dziećmi, będzie miało dobrą opiekę. W końcu ogarnia nas tęsknota i smutek, że dziecku może być dobrze bez mamy.

Musimy pamiętać, że dziecko czuje i przejmuje emocje mamy. Jeżeli mama będzie panikować na myśl o przedszkolu, to dziecko też. Naszym zadaniem jest pozytywne nastawienie dziecka do przedszkola i odpowiednie przygotowanie go na opuszczenie domu.

Często dzieci czują lęk przed pójściem do przedszkola, gdyż kojarzy im się to z czymś zupełnie obcym. To zrozumiałe – wszyscy boimy się czegoś, czego nie znamy. A uwagi rodziców typu „W przedszkolu nie będziesz miał takich zabawek“, „W przedszkolu będziesz musiał zjeść do końca“, „Będziesz tęsknił za mamusią?“, absolutnie mu nie pomagają.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę, wybierając plecak dla przedszkolaka?

Jak umilić dziecku pobyt w przedszkolu?

Żeby nie fundować dziecku traumatycznych przeżyć, warto przedstawić pierwsze kroki poza domem, jako wstęp do wspaniałej przygody. Jako miejsce, w którym maluszek pozna nowych kolegów, z którymi wspólnie będą mogli marzyć o wyprawie po skarb Piratów. Żeby dziecko przestało bać się „nieznanego“, trzeba sprawić by w nowej przestrzeni otaczającej dziecko, znalazło się jak najwięcej znanych i lubianych elementów. Od tego jest wyprawka. Najważniejsze, aby dziecko mogło zabrać do przedszkola te rzeczy, które samo wybierze. Dobrym pomysłem jest, aby dziecko samo sobie wybrało wzór pościeli, kolor kocyka, kształt plecaczka.

Dziecko powinno mieć wpływ na decyzje, co zabierze ze sobą. W jakich bucikach chce chodzić po nowych korytarzach, jaki fartuszek będzie zakładało i jaką szczoteczką myło zęby.

Powszechnie wiadomo, że zakupy z dzieckiem nie należą do najłatwiejszych. Ale tak wcale nie musi być. Całą wyprawkę można zakupić w sklepie internetowym bez biegania za naszą pociechą i ciągłego powtarzania „Proszę, odstaw to na półkę“. Fajną zabawą może okazać się wspólne kupowanie ręczniczka czy woreczka na buciki.

Źródło: Materiały prasowe Cuddly ZOO

Zobacz także: Jak pozbyć się strachu przed przedszkolem