Pierwsze objawy dysleksji – nie przegap ich!

Około 10% dzieci w Polsce ma dysleksję. Jakie sa pierwsze objawy dysleksji? Jak ją rozpoznać? Gdzie się zgłosić?
/ 29.01.2015 11:12

dysleksja u dziecka

Fot. Fotolia

Pierwsze objawy dysleksji

Dzieci borykające się z dysleksją rozwijają się prawidłowo. Nie mają one poważnych wad wzroku, słuchu czy schorzeń neurologicznych.

Ich rozwój intelektualny przebiega w odpowiedni sposób, a warunki społeczno-kulturowe, w których się wychowują są sprzyjające.

Skąd w takim razie bierze się dysleksja rozwojowa? Problemy te spowodowane są zaburzeniami niektórych funkcji poznawczych, motorycznych, językowych, pamięci i ich integracji, które z kolei wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Poszczególne odmiany dysleksji mogą występować w połączeniu lub odrębnie. Ponadto trudności, z którymi zmaga się dziecko mogą mieć różne nasilenie.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Objawy dysleksji zmieniają się wraz z rozwojem dziecka i z etapem edukacji, na którym się znajduje. – "Opóźniony rozwój mowy, problemy z wymową, mała sprawność ruchowa i manualna, słaba koordynacja, a także mylenie strony prawej i lewej – między innymi tego typu objawy występujące u przedszkolaka powinny zwrócić naszą uwagę" – mówi Katarzyna Szczodrzyńska, współzałożyciel portalu AchTeDzieciaki.pl. Gdy dziecko jest w wieku szkolnym zauważalne stają się trudności w pisaniu i czytaniu.

"Tempo czytania jest wolne, a technika zaburzona, pojawia się duża liczba błędów. Poza tym dziecko nie rozumie przeczytanego tekstu. Pojawia się również kłopot z odróżnianiem kształtów i dźwięków. Dziecko myli głoski podobne do siebie, przestawia i opuszcza litery, ma problem z wydzielaniem sylab i popełnianiem błędów ortograficznych" – dodaje.

Zobacz także: Poznaj 5 przyczyn złych ocen z matematyki!

Dysleksji nie da się wyleczyć, ale można zmniejszyć dolegliwości

Zaburzenia tego typu nie da się całkowicie wyleczyć, jednak odpowiednie działania znacznie poprawiają komfort życia, zmniejszają dolegliwości i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. – "Bardzo ważne jest, by problem wychwycić i zdiagnozować jak najszybciej. Dzięki temu nie dopuścimy do pogłębienia się trudności, a walka z nimi będzie łatwiejsza i bardziej skuteczna" – mówi Katarzyna Szczodrzyńska.

By pomóc dziecku konieczne jest skorzystanie z terapii prowadzonej przez specjalistę w szkole, poradniach psychologiczno-pedagogicznych lub prywatnym gabinecie terapeutycznym. Dzięki niej za pomocą odpowiednich ćwiczeń poprawimy zaburzenia funkcji wzroku, słuchu czy też ruchu.

Co ważne, rodzice powinni również systematycznie pracować z dzieckiem w domu. Samodzielne wykonywanie ćwiczeń przygotowanych przez terapeutę wpływa na polepszenie efektów.

Terapia z dyslektykiem nie powinna być przerywana, należy prowadzić ją, aż do skutku.

"Rodzice muszą rozumieć, na czym polega problem dziecka. Poza tym muszą zdawać sobie sprawę z tego, jak istotne jest jego wczesne wykrycie i odpowiednia, systematyczna terapia, prowadzona zarówno pod okiem specjalisty, jak i w domu" – komentuje Katarzyna Szczodrzyńska.

Źródło: Materiały prasowe LTM Communications

Zobacz także: W jaki sposób wspomóc rozwój małego dziecka?