POLECAMY

Pierwsza pomoc

Kiedy rodzi się dziecko, szybko uczysz się, jak zbić gorączkę czy opatrzyć ranę. Bo czasem po prostu nie możesz czekać, aż przyjedzie lekarz. Musisz działać sama. Pomoże ci nasza ściągawka.
Pierwsza pomoc
Wystarczy chwila nieuwagi, by maluszek wpadł w tarapaty! Na szczęście, choć domowe wypadki wyglądają dramatycznie, lekarz nie zawsze jest konieczny. Jak możesz pomóc dziecku? Zachowaj zimną krew i postępuj według naszych wskazówek.

Oparzenie
Natychmiast włóż oparzoną część ciała pod mocny strumień chłodnej (ale nie lodowatej) wody lub przyłóż zimny okład – użyj np. zamrożonego mięsa owiniętego w ściereczkę. Nie zdejmuj ubranka z poparzonego malca, aby nie podrażnić oparzonego miejsca. Nie przekuwaj pęcherzy ani nie smaruj oparzenia tłuszczem! W ten sposób zwiększysz ból i ryzyko infekcji.

Siniak
Maluch upadł i stłukł rączkę lub głowę? Jeśli na miejscu stłuczenia pojawi się guz albo siniak, jak najszybciej przyłóż zimny kompres. Następnego dnia możesz obłożyć stłuczone miejsce ciepłą pieluszką albo smarować żelem z heparyną (to przyspieszy wchłanianie się podskórnego wylewu). Uwaga! Obserwuj, czy malec, który np. spadł z krzesła, nie ma objawów wstrząsu mózgu. Jeśli zacznie wymiotować, przelewać się przez ręce albo nagle stanie się senny, a jego źrenice będą nierównej wielkości, szybko jedź na pogotowie. Skontaktuj się z lekarzem także, jeśli dziecko straci przytomność (nawet na krótko), gdy pojawią się trudności w oddychaniu lub kiedy zauważysz zasinienie wokół jego oczu lub za uszami.

Zatarte oczko
Przede wszystkim powstrzymaj dziecko od pocierania oczka (to może tylko pogorszyć sprawę) i jak najszybciej przemyj oko solą fizjologiczną. Wpuszczaj krople zawsze od skroni w kierunku nosa. Lekko odsuń dolną powiekę, aby sprawdzić, czy ziarenko piasku albo rzęsa wypłynęła już z oka (w razie konieczności przemyj je jeszcze raz). Jeśli po godzinie oczko nadal łzawi i jest zaczerwienione, jedź z malcem do przychodni.

Skaleczenie
Oczyść ranę, opłucz ją wodą i usuń drzazgi lub odłamki szkła. Delikatnie przetrzyj okolice ranki wodą utlenioną lub spirytusem. Teraz przyłóż do rany gruby kompres z gazy i mocno uciśnij. Trzymaj tak przynajmniej pięć minut, bez sprawdzania, czy krwawienie ustaje. Jeśli po tym czasie wypływ krwi się nie zmniejsza, umocuj świeży kompres bandażem, a powyżej głębokiej rany załóż opaskę uciskową (na udzie lub ramieniu). Po założeniu opaski uciskowej zapisz (najlepiej na niej) dokładną godzinę jej nałożenia i jedź z maluchem na ostry dyżur. Zbyt długotrwałe niedokrwienie grozi martwicą narządów.

Masz pytanie dotyczące zdrowia maluszka? Zadaj je na zdrowybobas.pl


Mucha w uchu
Zabłąkany owad będzie desperacko próbował wydostać się z ciasnego kanalika, a to może maluszka boleć. Aby pomóc dziecku, spróbuj unieruchomić muchę albo komara. Wpuść do ucha malca kilka kropli ciekłej parafiny i zadzwoń do lekarza. Uwaga! Zawsze kiedy podejrzewasz, że w uchu malucha znalazło się ciało obce (np. koralik, ziarenko), nie próbuj go wydostać na własną rękę. Jak najszybciej jedź do laryngologa. Tylko on może usunąć je z dziecięcego uszka, nie narażając małego pacjenta na przerwanie błony bębenkowej czy uszkodzenie kanału słuchowego.

Gorączka
Jeśli temperatura jest niższa niż 38,5°C, nie dawaj malcowi leków przeciwgorączkowych – lekko podwyższona ciepłota ciała stwarza idealne warunki dla jego układu odpornościowego. Kiedy jednak gorączka jest wyższa, podaj dziecku syrop z paracetamolem albo, jeśli skończyło trzy miesiące, z ibuprofenem. Nie opatulaj malca, „żeby się wypocił”, bo to może doprowadzić do przegrzania organizmu. Podawaj dużo picia. Leki nie działają, a gorączka wciąż wzrasta? Przyłóż dziecku zimne okłady na kark, aby schłodzić krew płynącą do mózgu, albo włóż malca do wanny z wodą o temperaturze jego ciała. Powietrze w łazience będzie powoli schładzać wodę oraz zanurzone w niej dziecko.

Połknięcie
Maluch połknął monetę albo guzik? Spróbuj wywołać wymioty, np. podając wodę z solą (zrób to od razu po zdarzeniu, bo np. pół godziny później wymioty nie przyniosą żadnego skutku). Jeśli „cenny” przedmiot nie zostanie zwrócony ani nie pojawi się w pieluszce, zgłoś się z malcem do gabinetu przyjęć chirurgicznych. Jeżeli widzisz, że dziecko włożyło do buzi listek albo kwiat, wyjmij mu je z ust i podaj kilka łyków wody. Niewinna trawka nie zaszkodzi, ale niektóre rośliny doniczkowe są trujące. W przypadku ich połknięcia wywołaj wymioty u malca i zadzwoń do lekarza.

Krwotok z nosa
Pochyl dziecko do przodu i lekko uciśnij skrzydełka nosa. Połóż na kark zimny okład. Nie odchylaj głowy malca do tyłu, bo spływająca do gardła krew może spowodować wymioty albo zakrztuszenie.

Konsultacja: dr N. Med. Marek Pleskot, Pediatra, prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/6 lat temu
Nie słyszałam o takim żelu, ale w sumie od czego miedzy innymi sa własnie takie fora ;) Zawsze sie przyda taki żel w apteczce.
/6 lat temu
U mnie curiosin jest w apteczce przez cały czas, rodzinka to nawet stopę cukrzycową nim leczy.
/6 lat temu
Curiosin to moim zdaniem taki żel który warto jest miec w swojej apteczce, który z pewnościa przyda sie kiedy np. nasze dziecko złapie zająca ;)
POKAŻ KOMENTARZE (2)