POLECAMY

Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry i jakie są jego objawy? Jak leczyć dziecko? Na te pytania odpowiedział nam dr Bartosz Pawlikowski – dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac!
Jak leczyć pieluszkowe zapalenie skóry?

Dlaczego dochodzi do pieluszkowego zapalenie skóry?

Pieluszkowe zapalenie skóry to najczęstsza choroba noworodków i niemowląt między 7. a 12. miesiącem życia. U podłoża problemu leży wiele czynników, np.:

  • Antybiotykoterapia, zwykle przewlekła (powyżej 7 dni).
  • Zasadowe pH moczu spowodowane bakteriami kałowymi i kontaktową reakcją skóry na wydzielaną przez nie ureazę.
  • Pocieranie skóry przez pieluszkę (tzw. pieluszkowe zapalenie skóry z podrażnienia).
  • Maceracja naskórka (działanie wilgoci i substancji drażniących) – u podłoża leży niewłaściwa higiena pieluszki, np. przetrzymanie pieluszki.
  • Drożdżaki w kale.
  • Biegunki (zaburzenia przewodu pokarmowego, biegunki infekcyjne).
  • Uczulenia (na pieluszkę lub dermokosmetyki).
  • Nietrzymanie moczu lub stolca.

Objawy pieluszkowego zapalenie skóry

Objawy pieluszkowego zapalenie skóry to: zaczerwienienie, świąd (zwróć baczną uwagę na zachowanie dziecka, np. pocieranie rączkami, pupą), krostki, grudki, nadżerki ze strupami lub bez, pęcherzyki surowicze.

Objawy imitujące ND (napkin dermatitis) mogą towarzyszyć łuszczycy wieku dziecięcego lub łojotokowego zapalenia skóry i dlatego potrzebna jest konsultacja specjalistyczna.

Zobacz też: Albinizm – wszystko o bielactwie nabytym

Jak leczyć pieluszkowego zapalenie skóry?

Najlepiej nie zwlekać, tylko zgłosić się z maluchem do specjalisty (całkowite wyleczenie jest możliwe pod warunkiem, że rodzic odpowiednio szybko zgłosi się na konsultację).

Ważne jest, żeby jak najszybciej ustalić źródło zapalenia. Czasem wystarczy zmiana marki pieluszek. Bywa jednak, że konieczne staje się włączenie leków, np. sterydów miejscowych, antybiotyków miejscowych, inhibitorów kalcyneuryny i preparatów przeciwdrożdżakowych miejscowych – wszystko to zależy od stanu skóry maluszka i źródła problemu.

Po wszystkim, wskazana jest odpowiednia pielęgnacja, zmiana pieluszek, diety i zapobieganie biegunkom. W przypadku nieprzestrzegania właściwej pielęgnacji problem może powracać.

Zdaniem eksperta, aby zapobiec nawrotom, należy konsekwentnie stosować oddychające pieluszki (dobrej jakości, pochłaniające szybko wilgoć), używać niedrażniących, nieuczulających dermokosmetyków pielęgnacyjnych i chusteczek jednorazowych (hypoalergicznych, bezzapachowych). Jeśli w krótkim czasie problem ulega nasileniu lub stan skóry dziecka nie poprawia się mimo wdrożenia zaleceń, należy zgłosić się pilnie do dermatologa lub pediatry.

Zobacz też: Atopowe zapalenie skóry – przegląd kosmetyków

Autor: dr Bartosz Pawlikowski, dermatolog dziecięcy, pediatra z łódzkiej Kliniki Medevac.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)