POLECAMY

Uwaga, ten popularny dodatek do kąpieli dla dzieci może powodować groźne podrażnienia oczu!

Chodzi o Pianotwory – kolorowe kapsułki dodawane do wanny z wodą dla najmłodszych.
Uwaga, ten popularny dodatek do kąpieli dla dzieci może powodować groźne podrażnienia oczu! fot. Fotolia

O pianotworach zrobiło się głośno pod koniec zeszłego roku. Już wtedy lekarze alarmowali o przypadkach dzieci przyjmowanych na oddziałach SOR z powodu podrażnień oczu spowodowanych ich użyciem. Niestety, produkt wciąż jest w sprzedaży. Dlaczego? Postanowiłyśmy to sprawdzić.

Ta niepozorna i tania zabawka podbija rynek! W czym tkwi jej niezwykłość?

Ból w kąpieli

15 kwietnia zeszłego roku. Magdalena, matka 6-latka, szykuje mu wieczorną kąpiel. Chce, by chłopiec dobrze się bawił w wodzie, wrzuca więc do wanny jedną kapsułkę Pianotworów – ich zmieszanie z wodą sprawia, że powstaje tak uwielbiana przez maluchy piana. W pewnym momencie zauważa, że synek zaczyna skarżyć się na ból oczu i płacze. Wyciąga go więc z wanny i stara się wypłukać mu oczy solą fizjologiczną. Bez skutku. Cierpiący z bólu maluch trafia więc na izbę przyjęć. Jego stan jest na tyle poważny, że nie może otworzyć oczu.

Przedstawiciele oddziału okulistyki powiedzieli mi, że produkt, który spowodował oparzenie, musiał być tak silny chemicznie, że same jego opary uszkodziły gałki syna. Przez kolejne trzy tygodnie miał opatrunek na oczach…
– opowiadała Magdalena w rozmowie z serwisem mamadu.pl.

To nie jedyny taki przypadek – podobnych w Polsce w ostatnich miesiącach było już wiele. Problemy z oczami pojawiają się u dzieci zarówno w wyniku zetknięcia się z oparami z kapsułek w kąpieli, jak i przez wystrzelenie ich bezpośrednio do oczu. Taką sytuację przeżyła na przykład 2-letnia córeczka pana Łukasza z Warszawy. Rodzice przepłukali jej oczy i położyli spać. Niestety, po 20 minutach dziecko obudziło się z krzykiem – z bólu nie mogło otworzyć oczu. Konieczna była natychmiastowa wizyta u lekarza. W Centrum Zdrowia Dziecka okazało się, że doszło do erozji nabłonka, a dziewczynka przez cztery kolejne dni nie otwierała oczu.

Średnio odnotowujemy od 1 do 2 przypadków miesięcznie. To już nie są pojedyncze przypadki, mówimy o dużej grupie poszkodowanych. Mamy problem z Pianotworami i naprawdę nie rozumiem, dlaczego produkt wciąż można kupić w większości sklepów w Polsce
– powiedział dr Wojciech Hautz z Kliniki Okulistyki CZD na portalu mamadu.pl.

Co mogą spowodować Pianotwory?

Produkt sprzedawany pod nazwą „Foam Makers – pianotwory do kąpieli", którego producentem jest spółka Marba z Zielonej Góry, to kapsułki wypełnione kolorowym płynem. Pod wpływem wody wytwarzają pianę. W opakowaniu znajduje się kilkanaście kolorowych kapsułek, a jego koszt to około 10 zł. Cena i wygląd produktu kusi rodziców małych dzieci, którzy chcą sprawić maluchom niespodziankę w kąpieli.

Tymczasem kontakt z substancją z kapsułek może prowadzić do erozji rogówki – uszkodzenia, które może powodować problemy w przyszłości, prowadzać do tzw. nawrotowych erozji nabłonka rogówki. Objawami erozji są ból i światłowstręt. Uraz wymaga leczenia farmakologicznego, a także nałożenia na oczy opatrunku. Lekarze przestrzegają, by – chociaż nie prowadzi to do utraty wzroku – nie bagatelizować problemu.

Pianotwory wciąż do kupienia

Niestety, przypadki urazów i podrażnień oczu nie spowodowały wycofania Pianotworów ze sklepów. Ich kupienie do dziś nie stanowi żadnego kłopotu. Firma Marba informuje, że w ostatnich latach sprzedała około 18 milionów opakowań kapsułek, a aktualnie rozpatruje tylko sześć zgłoszeń reklamacyjnych. Przedstawiciele spółki zaznaczają, że produkt posiada wszystkie niezbędne certyfikaty, a problemy wynikają najczęściej z jego nieprawidłowego użytkowania.

Do sytuacji takich dochodzi, mimo że na opakowaniu zalecamy, aby nie dotykać kapsułek mokrymi rękoma, oraz wskazujemy, że ich prawidłowe użycie polega na umieszczeniu kapsułki w wannie pod bieżącą wodą
– wyjaśniał producent.

Pianotwory zbadał także sanepid w Zielonej Górze, który – ku zdziwieniu rodziców pokrzywdzonych dzieci – nie stwierdził żadnych nieprawidłowości. Dla bezpieczeństwa producent zmienił więc tylko informację na opakowaniu, która dokładniej wskazuje, jak prawidłowo stosować kapsułki.

Nas dziwi natomiast to, że produkt dla najmłodszych jest sprzedawany pomimo tak wielu przypadków podrażnień oczu. Tym bardziej, że dochodziło do nich nie tylko w wyniku wystrzelenia płynu do oka, ale też z powodu oparów unoszących się nad wanną z pianą. Twierdzenie producenta, że  „prawidłowe użycie polega na umieszczeniu kapsułki w wannie pod bieżącą wodą” nie zapewnia jak widać bezpieczeństwa.

Masz w domu wi-fi? Eksperci ostrzegają: fale radiowe wywołują u dzieci groźne choroby!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)