POLECAMY

Naturalny i zdrowy zamiennik pasty do zębów dla dzieci

Sama przygotuj zdrowy i w stu procentach naturalny pasty do zębów dla dzieci. To proste!
Naturalny i zdrowy zamiennik pasty do zębów dla dzieci fot. Fotolia

Wielu rodziców obawia się, że duża część tradycyjnych past do zębów dla dzieci, to nie jest najlepszy wybór. Nie ma się, czemu dziwić. Publikowane co jakiś czas wyniki badań na temat złego wpływu niektórych składników tradycyjnych past na organizm człowieka budzą w ludziach niepokój. Czy w takim razie istnieje jakiś zamiennik w stu procentach naturalny, który nie wywołuje żadnych skutków ubocznych i który bez obaw możemy używać u dzieci? Okazuje się, że tak!

Dziecko zjada pastę do zębów - uważaj na fluor

Jednoskładnikowa pasta do zębów

Idealny do mycia zębów dzieci w każdym wieku jest olej kokosowy. Można go jeść, więc nawet połknięcie go przez malucha, wyjdzie mu na zdrowie. Wystarczy nałożyć niewielką ilość oleju na sparzoną wcześniej wrzątkiem szczoteczkę (gdy jest twardy) albo zamoczyć ją w nim (gdy jest miękki). To proste rozwiązanie dla większości mam, które nie mają czasu na robienie wieloskładnikowej pasty.

Olej kokosowy, a dokładniej jeden z jego składników – kwas laurynowy, jest idealny dla zębów i dziąseł maluchów, bo ma działanie antybakteryjne i pomaga leczyć zakażenia.

Raz w tygodniu (nie częściej) można dodać do oleju kokosowego szczyptę krzemu w proszku lub sody spożywczej, które jeszcze lepiej pomogą w usunięciu zbędnego osadu na zębach.

 

Przy używaniu oleju kokosowego nie ma takiego niebezpieczeństwa, że zęby dziecka będą bardziej narażone na próchnicę niż gdyby myło je tradycyjną pastą. Stan zębów naszej pociechy zależy głównie od tego, czy szczotkuje zęby, zwłaszcza przed snem i po słodyczach oraz jak wygląda jej dieta. Jeżeli często podajemy dziecku cukier i zapominamy o szczotkowaniu, to nawet najlepsza pasta do zębów nie pomoże uniknąć próchnicy.

Do mycia zębów najlepiej jest używać oleju nierafinowanego, ale jeśli maluch nie lubi smaku kokosa, możemy kupić bezsmakowy olej rafinowany.

Kilkuskładnikowa pasta do zębów

Jeżeli mamy czas i ochotę, możemy przygotować kilkuskładnikową pastę do zębów dla naszych dzieci. Do oleju kokosowego (w postaci płynnej) dodajemy odrobinę wyciągu z:

  • nagietka lekarskiego,
  • rumianku,
  • mirry.

oraz propolis.

Zanim jednak użyjemy któregoś z wyżej wymienionych składników, sprawdźmy najpierw, czy dziecko nie ma na niego uczulenia.

Alergia na... pastę do zębów? Sprawdź, jak rozpoznać jej objawy!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)