POLECAMY

Co robić, gdy dziecko zostało ugryzione przez niebezpiecznego owada?

Meszki, komary, mrówki, osy, pszczoły i kleszcze - te owady stanowią zagrożenie dla malucha. Co robić, gdy zaatakują?
Co robić, gdy dziecko zostało ugryzione przez niebezpiecznego owada? fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Pogryzienie dziecka przez komary

Charakterystyka ugryzienia W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, które swędzą.
Co robić? Przemyj ugryzione miejsca wodą i posmaruj kremem po ukąszeniu owadów.
Jak się chronić? Stosuj repelenty (środki odstraszające owady; kupuj takie, które nadają się dla dzieci). Unikaj spacerów w okolicy zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach. Komary można spotkać zwykle o świcie i zmierzchu, gdy wilgotność powietrza jest największa). Używaj moskitier (na wózek, a także w domu na okna).

Pogryzienie dziecka przez meszki

Charakterystyka ugryzienia Po ugryzieniu pozostaje krwawiący ślad, który trudno się goi. Może pojawić się obrzęk, ból, czasem gorączka.
Co robić? Postępuj tak, jak w przypadku ugryzienia komarów.
Jak się chronić? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie. Unikaj spacerów w pobliżu zbiorników wodnych (tam wylęgają się larwy). Stosuj repelenty i moskitiery.

Pogryzienie dziecka przez mrówki

Charakterystyka ugryzienia Zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą.
Co robić? Miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem po ukąszeniu owadów, który złagodzi przykre objawy. Na opuchliznę można
zrobić okład z sody.
Jak się chronić? Zanim rozłożysz koc na trawie, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza trasa. Mrówki zwabia jedzenie – słodycze, owoce, napoje.

Pogryzienie dziecka przez osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele

Charakterystyka ugryzienia Użądlone miejsce boli, piecze, puchnie i staje się czerwone.
Co robić? Jeśli ze skóry wystaje żądło, usuń je zdecydowanym ruchem, by przerwać wnikanie jadu. Przyłóż zimny kompres. Jeśli dziecko zostało użądlone w język lub gardło, spróbuj ochłodzić język lodem i natychmiast jedź do szpitala lub wezwij pogotowie.
Jak się chronić? Pszczoły i osy uwielbiają rośliny miododajne, trzeba uważać w okolicy pól rzepaku (kwitnie na żółto), łubinu, koniczyny. Wabią je też pachnące kosmetyki i słodycze
(a także słodkie napoje) – lepiej ich
nie spożywać na dworze.

Pogryzienie dziecka przez kleszcze

Charakterystyka ugryzienia Gdy wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć.
Co robić? Chwyć kleszcza pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę.
Jak się chronić? Gdy idziecie do lasu (tam najczęściej są kleszcze, ale można je też spotkać w parku czy na łące) zakładaj dziecku bluzkę z rękawem, długie spodnie i czapkę z daszkiem. Stosuj repelenty (środki przeciw owadom). Po powrocie do domu dokładne obejrzyj dziecko.

UWAGA! Od kleszcza można się zarazić boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Warto przeciw niemu zaszczepić dziecko.

Dowiedz się więcej o ochronie przed niebezpiecznymi owadami:


na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz/Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Na pewno nic takiego dzieciakom sie nie przytrafi. Moskill nie ma nic co mogloby podrazniac skóre, sa tam skladniki które uzywamy na co dzien do pielegnacji skóry, także spokojnie mozesz go zapakowac do torby.
/4 lata temu
my wyjezdzamy na urlop na mazury z dziecmi. Zastanawiam sie czy mogebez obaw dla swoich urwisów zakupic ten preparat. Maja bardzo wrażliwa skóre i niechce żeby na wyjexdzie przytrafiła mi sie wysypka albo jakies podraznienia.
/4 lata temu
Na ukaszenia komarów i meszek najlepsze sa zele łagodzace swedzenie i przy okazji zapobiegajace nadkazaniu rany przez rozdrapywanie. Ja stosuje od niedawna moskill med, z naturalnych składnikow i bardzo dobrze radzi sobie ze swedzeniem.