Owad ugryzł dziecko - co robić fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Owad ugryzł dziecko - co robić

Meszki, komary, mrówki, osy, pszczoły i kleszcze - te owady stanowią zagrożenie dla malucha. Co robić, gdy zaatakują?
Agata Bernaciak / 19.05.2014 05:47
Owad ugryzł dziecko - co robić fot. Fotolia/kolaż Polki.pl

Pogryzienie dziecka przez komary

Charakterystyka ugryzienia W miejscu ugryzienia pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, które swędzą.
Co robić? Przemyj ugryzione miejsca wodą i posmaruj kremem po ukąszeniu owadów.
Jak się chronić? Stosuj repelenty (środki odstraszające owady; kupuj takie, które nadają się dla dzieci). Unikaj spacerów w okolicy zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach. Komary można spotkać zwykle o świcie i zmierzchu, gdy wilgotność powietrza jest największa). Używaj moskitier (na wózek, a także w domu na okna).

Pogryzienie dziecka przez meszki

Charakterystyka ugryzienia Po ugryzieniu pozostaje krwawiący ślad, który trudno się goi. Może pojawić się obrzęk, ból, czasem gorączka.
Co robić? Postępuj tak, jak w przypadku ugryzienia komarów.
Jak się chronić? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie. Unikaj spacerów w pobliżu zbiorników wodnych (tam wylęgają się larwy). Stosuj repelenty i moskitiery.

Pogryzienie dziecka przez mrówki

Charakterystyka ugryzienia Zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą.
Co robić? Miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem po ukąszeniu owadów, który złagodzi przykre objawy. Na opuchliznę można
zrobić okład z sody.
Jak się chronić? Zanim rozłożysz koc na trawie, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza trasa. Mrówki zwabia jedzenie – słodycze, owoce, napoje.

Pogryzienie dziecka przez osy, pszczoły, szerszenie, trzmiele

Charakterystyka ugryzienia Użądlone miejsce boli, piecze, puchnie i staje się czerwone.
Co robić? Jeśli ze skóry wystaje żądło, usuń je zdecydowanym ruchem, by przerwać wnikanie jadu. Przyłóż zimny kompres. Jeśli dziecko zostało użądlone w język lub gardło, spróbuj ochłodzić język lodem i natychmiast jedź do szpitala lub wezwij pogotowie.
Jak się chronić? Pszczoły i osy uwielbiają rośliny miododajne, trzeba uważać w okolicy pól rzepaku (kwitnie na żółto), łubinu, koniczyny. Wabią je też pachnące kosmetyki i słodycze
(a także słodkie napoje) – lepiej ich
nie spożywać na dworze.

Pogryzienie dziecka przez kleszcze

Charakterystyka ugryzienia Gdy wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć.
Co robić? Chwyć kleszcza pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę.
Jak się chronić? Gdy idziecie do lasu (tam najczęściej są kleszcze, ale można je też spotkać w parku czy na łące) zakładaj dziecku bluzkę z rękawem, długie spodnie i czapkę z daszkiem. Stosuj repelenty (środki przeciw owadom). Po powrocie do domu dokładne obejrzyj dziecko.

UWAGA! Od kleszcza można się zarazić boreliozą i odkleszczowym zapaleniem mózgu. Warto przeciw niemu zaszczepić dziecko.

Dowiedz się więcej o ochronie przed niebezpiecznymi owadami:


na podstawie tekstu autorstwa Katarzyny Pinkosz/Mamo to ja