"Okudżawa - błękitny człowiek"

"Okudżawa - błękitny człowiek"

To poetycka opowieść o Bułacie Okudżawie, najwybitniejszym rosyjskim śpiewającym poecie.
/ 11.10.2007 16:41
"Okudżawa - błękitny człowiek"

16 i 17 października spektakl "Okudżawa - błękitny człowiek" w reżyserii Romana Kołakowskiego zostanie zagrany w warszawskim Teatrze Syrena.

"Okudżawa - błękitny człowiek" to opowieść o czasie, w którym przyszło mu żyć i który wyrył piętno na jego twórczości. Opowieść o wielkiej przyjaźni, jaką ten Poeta - Pieśniarz obdarzał Polskę i Polaków. To wreszcie opowieść o Wierze, Nadziei i Miłości, trzech siostrach, które go zawsze prowadziły przez życie i którym Pan Bułat poświęcił swoje najpiękniejsze strofy.

Roman Kołakowski – autor nowych przekładów piosenek i reżyser spektaklu – opowiada także o swojej wielkiej fascynacji rosyjskim bardem i o spotkaniu z nim.

Usłyszymy najsłynniejsze utwory Bułata Okudżawy: "Wybaczcie piechocie", "Modlitwę", "Piosenkę o butach", "Pieśń gruzińską", "Piosenkę o Mozarcie", "Katarynkę", "Piosenkę o niebieskim baloniku", a także ballady nigdy dotąd nie wykonywane po polsku.

Wiersze i ballady Okudżawy zaśpiewają Beata Jankowska-Tzimas, Bella Olejnik/ Grażyna Strachota, Marta Walesiak i Wojciech Machnicki z towarzyszeniem zespołu muzycznego pod kierunkiem Artura Jerzego Zielińskiego. Scenografia Tatiany Kwiatkowskiej odwołuje się do malarstwa znakomitego artysty armeńskiego – Minasa Avetisyana.