POLECAMY

"Odkąd poszła do przedszkola jest agresywna" - co robić?

Czy Twoje dziecko ma problemy z adaptacją do przedszkola? Może zachowuje się agresywnie lub wpada w histerię, gdy wraca z przedszkola? A może nie chce iść do przedszkola, bo coś mu się nie podoba? Zobacz, co robić w takiej sytuacji!
"Odkąd poszła do przedszkola jest agresywna" - co robić?

Proszę o pomoc, ponieważ nie radzę sobie ze swoim dzieckiem. Córka w grudniu skończy cztery lata. We wrześniu, w drugim tygodniu poszła do przedszkola, niestety z ogromną niechęcią i wielkim płaczem. Codziennie wiele razy pyta, czy na pewno nie pojedzie do przedszkola. Mówi, że tam jest "niefajnie". Dodam, że do tej pory, kiedy ja byłam w pracy, czyli od 8 do 15, córką zajmowała się teściowa.

Fakt, pozwalała dziecku na zbyt wiele, właściwie w ogóle jej nie wychowywała, tylko ulegała dziecku. Jednak w domu zawsze były zasady. Owszem, dziecko buntowało się, ale teraz przeżywam koszmar. Po powrocie z przedszkola córka wpada w ogromną histerię, nie mogę nawet zjeść obiadu, bo mam być przy niej. Próbuje mnie bić, wrzeszczy. Oczywiście nie pozwalam na bicie. Te ataki są teraz codziennością. Z uśmiechniętego dziecka zmieniła się w terrorystkę. Strasznie mi przykro, bo staram się wychowywać ją rozsądnie.

Dodam, że w przedszkolu nie chce jeść, więc wiozę do domu głodne i rozdrażnione dziecko. Już nie wiem, co robić. Po powrocie wszystko, czego ode mnie oczekuje, zostaje wywrzeszczane. Szarpie mnie za nogawki, gdy coś robię, wścieka się, nie potrafi zająć się sobą przez chwilę.

Odpowiedź psychologa:

Myślę, że  każda matka ma prace domowe do wykonania, a czterolatek powinien już to rozumieć. Po powrocie poświęcam córce maksimum czasu i wiele prac muszę odłożyć. Próbuję ją zaangażować tak, jak to było kiedyś na przykład w wieszanie prania, ale wszystko jest na "nie". Nie radzę sobie z tym. Czy podłożem jest pójście do przedszkola? Czy może być niedojrzała do tego?

Nie chcę ponownie dawać córki do teściowej, bo chcę, żeby się uspołeczniła, pobyła w grupie. Proszę o jakieś sugestie, to moje pierwsze, późne dziecko, kocham ją ogromnie, więc serce mi pęka, gdy ją widzę w takim stanie." ~ Iwona, mama Oli

Szanowna Pani, dziękuję za zaufanie i zwrócenie się do mnie ze swoim problemem.

Okres adaptacji dziecka w nowym miejscu związany jest często z trudnościami w sferze emocjonalnej, przejawiającymi się w zachowaniu. Rozumiem, że pomimo wielu starań i jak najlepszych intencji z Pani strony, czuje się Pani bezradna wobec zachowania dziecka.

Córka niedługo skończy 4 lata, jest to moim zdaniem, optymalny wiek na wejście w rolę przedszkolaka.

Warto ustalić jednoznacznie przyczyny problematycznego zachowania córki. Prawdopodobnie zachowanie dziecka stanowi próbę zwrócenia uwagi na jego problemy. Dziecko w ten sposób prosi o pomoc. Jeśli niepokojące zachowanie Oli rozpoczęło się w momencie pójścia do przedszkola, to prawdopodobnie wiąże się ono z jej lękiem i trudnościami w nowych warunkach.

Proszę spokojnie dopytać córkę o to, z jakiego powodu nie podoba jej się w przedszkolu. Jeśli córka miała dotychczas sporadyczne kontakty z rówieśnikami, można poprzez wykorzystanie maskotek, pacynek przedstawić córce różne scenki dot. nawiązywania kontaktów interpersonalnych, ze szczególnym uwzględnieniem wynikających z nich korzyści, np. wspólnej zabawy, wzajemnej pomocy.

Wskazane byłoby również spróbować sobie odpowiedzieć w jaki sposób każdy z członków rodziny mógłby pomóc dziecku w poprawie jego zachowania.

Zobacz też: Histeria dziecka - "nie będę się ubierał"

Należy również zadbać o to, aby dziecko nie było głodne i niewyspane.

Ponadto starać się podkreślać mocne strony córki (jej zalety) oraz wzmacniać pozytywnie w sytuacjach dobrego zachowania.

W przypadku utrzymujących się dłużej problemów wskazana jest psychoterapia rodzinna.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)