POLECAMY

Nocnik – nauka wykonywania poleceń

Przygotowanie dziecka do korzystania z nocnika to długofalowy proces. Trudno w to uwierzyć, ale ten etap wymaga od dziecka wielu nabytych już wcześniej umiejętności. Jedną z nich jest słuchanie i wykonywanie poleceń.
Nocnik – nauka wykonywania poleceń

Gdy zaczniesz przyuczać dziecko do korzystania z nocnika, będzie ono musiało umieć wykonywać Twoje polecenia. „Chodź do łazienki”, „zdejmij majteczki”, „usiądź na nocniku” — jest ich całkiem sporo!

Początki bywają niełatwe

Zacznij już teraz od wydawania prostych poleceń i pomagania dziecku w ich wykonywaniu. Proś je o włożenie zabawki do pudełka czy kubeczka do zlewu. Najpierw trzeba podpowiadać i przypominać maluchowi co i jak, a może nawet razem z nim wykonać polecenie, jednak z czasem zacznie sam realizować Twoje prośby.

Wtedy należy dziecko pochwalić i nagrodzić je uściskiem i pocałunkami. Daj mu do zrozumienia, że mama jest bardzo dumna z tego, że ma tak dużego synka czy córeczkę!

Przeczytaj: Jak zrozumieć małe dziecko?

Musisz pomóc dziecku zrozumieć i wykonać polecenia, i odczuwać z tego radość i dumę — są to bardzo ważne elementy, które stanowią o sukcesie przedsięwzięcia zwanego odpieluszaniem.

Polecamy: Korzystanie z nocnika - jak wytłumaczyć to dziecku?

Fragment pochodzi z książki "Sposób na nocnik. Pierwsza toaleta Twojego dziecka" Elizabeth Pantley (Wydawnictwo Helion, 2010). Publikacja za wiedzą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)