POLECAMY

Dlaczego dzieci są nieśmiałe?

Psychologowie twierdzą, że przyczyn nieśmiałości może być wiele. Poznaj te najczęściej spotykane.
Dlaczego dzieci są nieśmiałe? fot. Fotolia

Znany amerykański psycholog Philip Zimbardo twierdzi, że dzieci uczą się nieśmiałości naśladując rodziców albo stają się nieśmiałe, gdy ci je wyśmiewają lub są wobec nich zbyt wymagający. Chcą spełnić ich oczekiwania, ale boją się porażki, więc się wycofują. Dlaczego jeszcze dzieci bywają nieśmiałe?

Trzy najczęściej spotykane powody

Psychologowie uważają, że jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niesmiałości jest obawa przed negatywna oceną i odrzuceniem przez grupę. Drugim powodem bywa brak wiary w siebie i własne możliwości, a trzecim – brak umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami.

Ustal, skąd się bierze opór

Twoje dziecko jest nieśmiałe? Zanim zaczniesz przekonywać je, by zachowywało się w sposób bardziej śmiały, zastanów się, dlaczego twoje dziecko jest nieśmiałe. Być może po wejściu do nowego pomieszczenia chce przez chwilę zorientować się w sytuacji, popatrzeć, co robią inni. Pozwól mu na to!

Nieśmiały czy introwertyk

Nieśmiałość u dzieci często bywa mylona z introwersją. A istnieje między nimi zasadnicza różnica. Co innego, jeśli dziecko wycofuje się z pewnych działań z powodu lęku, a co innego, jeśli po prostu woli bawić się samo. Każdy z nas ma swoją osobowość, lubi inne rzeczy i zachowuje się w charakterystyczny sposób. Nie wszystkie dzieci mają ochotę recytować wierszyki podczas akademii, tak jak nie wszyscy dorośli lubią publiczne wystapienia. Jedni i drudzy mają do tego prawo i nie należy tego na siłę zmieniać. Lepiej skupić się na wspieraniu mocnych stron dziecka.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj:

Jak sobie radzić z roztargnionym dzieckiem
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
Gdy dziecko nie radzi sobie w szkole

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)