POLECAMY

6 porad na obrażanie się malucha

To może się zdarzyć nawet grzecznemu aniołkowi. Nie myśl o tym, co powiedzą inni, tylko rób swoje. Oto 6 porad na wychowywanie malucha.
6 porad na obrażanie się malucha fot. Fotolia

Zasada nr 1 - zachowaj spokój

Mimo nerwowej atmosfery staraj się zachować spokój. Reagując złością na złość pokazujesz, że tak można się zachowywać. A maluch to zapamięta i będzie powielał swoje złe zachowanie.

Zasada nr 2 - nie ulegaj dziecku

Nie ulegaj dla świętego spokoju, jeśli dziecko próbuje coś wymusić. Nauczysz je, że porządną awanturą może osiągnąć to, czego chce. A przeciez sama wiesz, że krzyk nie jest dobrym rozwiązaniem.

Zasada nr 3 - okaż się wzorem

Przytul lub mocniej obejmij młodsze dziecko, gdy histeryzuje i rzuca się na podłogę. Wytłumacz mu, że jest zdenerwowane albo obrażone. Nazywanie uczuć pozwoli mu zrozumieć, co się z nim dzieje.

Zasada nr 4 - pokaż, że źle postępuje

Jeśli awanturuje się dwu-, trzylatek, odeślij go na bok lub odsuń się od niego. To pozwoli mu ochłonąć z emocji i pomyśleć o tym, co się wydarzyło. Dzięki temu też przemyśli swoje zachowanie i zrozumie, ze nic nim nie zdziała.

Zasada nr 5 - naucz przepraszania

Gdy sytuacja się uspokoi, przypomnij maluchowi o przeprosinach. Oraz o tym, by wyjaśnił, dlaczego tak się zachowywał. Umiejętność przyznania się do winy jest przecież niezwykle cenna!

Zasada nr 6 - wyznaczaj granice

Często powtarzaj, co wolno robić, a czego nie. Choć dzieci pamiętają o zasadach, czasem pokusa, by zrobić to, czego nie wolno i tak wygrywa. Właśnie z tego powodu nie rezygnuj i mów o tym, czego wymagasz.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)