POLECAMY

Niech maluch zrobi to sam

My dorośli wszystko robimy doskonale (czasami nam się tak tylko wydaje).Zawsze po wyjściu z toalety myjemy ręce i po każdym posiłku szczotkujemy zęby. Nikt nam nie pomaga w ubieraniu oraz wiązaniu butów.

My dorośli wszystko robimy doskonale (czasami nam się tak tylko wydaje). Zawsze po wyjściu z toalety myjemy ręce i po każdym posiłku szczotkujemy zęby. Nikt nam nie pomaga w ubieraniu oraz wiązaniu butów. Ale kiedy maluch ma dwa lub trzy lata, najprostsze czynności wydają mu się przerażająco trudne. Sznurowadła się ciągle plączą, guziki trudno przełożyć przez dziurki, a pasta spada do umywalki. Kiedy rozpocząć naukę samodzielności? Jak pomóc maluchowi, ale nie wyręczając go?

Pierwsze i bardzo ważne czynności to:

Mycie rąk
Możesz zacząć uczyć tej czynności, gdy dziecko skończy 18 miesięcy. Jeśli zauważysz, że wkłada do buzi wszystkie napotkane przedmioty – poczekaj z nauką, aż skończy 2 lata. Podpowiadaj dziecku kolejność tzn. najpierw zmoczyć rączki, a potem namydlić. Aby dziecko polubiło mycie rąk, możecie bawić się w puszczanie baniek (pokażesz jak mydło się pieni) lub mieć mydełko w ciekawym kształcie np. różyczkę czy rybkę.

Niech maluch zrobi to sam

Wkładanie butów

Naukę rozpocznij między drugim a trzecim rokiem życia. Trzyletnie dziecko potrafi założyć buciki, które mają nieskomplikowane zapięcie. Natomiast pięcioletnie i sześcioletnie świetnie radzi sobie ze sznurowanymi bucikami. Aby ułatwić naukę proś dwulatka - „trzymaj prosto nóżkę, wciśnij piętę, wyprostuj paluszki itd.” Częstym problemem dla dzieci jest ocena czy to but na prawą nogę czy na lewą nogę. Aby nie dopuścić do tego kłopotu możesz:


 • wpisać w bucie P i L,
 • ustawić oba buty razem, tak żeby dziecko zobaczyło, jak powinny wyglądać na nóżkach,
 • kupić buty ze wzorkami po jednej stronie i wyjaśnić, że wzorek zawsze ma być np. po zewnętrznej stronie.

Ubieranie sięDzieci szybciej potrafią się rozebrać niż ubrać samodzielnie. Chęć ubierania się samemu przejawiają dwulatki, a do trzeciego roku życia wymagają pomocy mamy, taty, babci itp. Nauka ubierania się może być przyjemnością jeśli wykorzystasz do tego kilka prostych zabaw:

Przebieranka
Do pudła włóż jak najwięcej ciuchów: starych spodni, bluzek, sukienek itd. Pozwól dziecku przebierać się tyle razy ile zechce.

Zgubiono – znaleziono
Kiedy ubierasz dziecko, zapytaj: „A gzie jest twoja rączka? O, tutaj się schowała! Hej rączko, musisz wyjść przez rękaw!” Podobnie rób z innymi częściami ciała.

Ubieranie lalek
Uszyj kilka zestawów ubranek dla lalek. Zachęcaj malca do tego, aby ubierało i rozbierało laleczki.

Podawaj dziecku proste wskazówki np. napis na bluzce powinien być na brzuszku, kieszenie w spodenkach z przodu, metka z tyłu. Spodnie najłatwiej włożyć na siedząco, skarpetki – najpierw palce potem stopy. Gdy maluch zakłada bluzę niech najpierw przeciągnie ją przez głowę, a potem naciągnie rękawy.

Wycieranie nosa
Tej sztuki możesz zacząć uczyć około drugiego roku życia. Musisz mieć dużo cierpliwości, ponieważ nauka może potrwać długo. Lekcje warto prowadzić, gdy maluch nie ma kataru. Najlepiej bawić się dmuchanie piórka. Połóż je na stole i poproś dziecko aby je zdmuchnęło. Jeśli się uda to poproś o dmuchanie piórka ale przy zamkniętych ustach. Dziecko powinno zorientować się, że powietrze można wydmuchać nie tylko buzią, ale tez i nosem. Gdy maluch wykon to trudne zadanie, niech dmucha w chusteczkę.

Na koniec kilka prostych zasad, które warto pamiętać ucząc samodzielności:

Zawsze


 • chwal sukcesy,
 • bądź cierpliwa,
 • zechciej zobaczyć to co dziecko robi dobrze, a nie to, co mu nie wychodzi,
 • wspieraj go – mów, że się uda.

Nigdy


 • nie popędzaj,
 • nie wyśmiewaj,
 • nie porównuj z innymi dziećmi,
 • nie wyręczaj, jeśli nie jest to konieczne.
Celina Fręczko, położna

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
moja Milenka potrafiła wydmuchać z powodzeniem katarek w wieku 6 miesięcy... rączki sama chciała myć już w 9 miesiącu. W wieku 14 miesięcy sama rozpinała bluzę i ją zdejmowała, skarpetki ok 17 miesiąca. Terminy tu podane są wyjęte nie wiadomo skąd.