Nauka mycia zębów – najlepsza profilaktyka próchnicy

Nauka mycia zębów – najlepsza profilaktyka próchnicy

Próchnica jest obecnie najczęściej występująca chorobą, która niszczy zęby naszych dzieci. Aby chronić uzębienie najmłodszych przed próchnicą trzeba jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać nasze pociechy do czyszczenia zębów. Jak uczyć mycia zębów dzieci?
/ 12.07.2011 10:20
Nauka mycia zębów – najlepsza profilaktyka próchnicy

Próchnica to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba. Bakterie powodują odwapnienie zęba, a jeśli taki stan utrzymuje się długo, to pojawia się nieodwracalny ubytek próchnicowy. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przeciwpróchnicza już od najmłodszych lat.

Nie tylko zęby stałe

Próchnica w zębach mlecznych u dzieci rozpoczyna się około 1. roku życia, najwięcej dzieci ma ją w wieku 6, 7 lat. Próchnica w tych zębach rozwija się szybciej, ma ostrzejszy przebieg i jej dojście do miazgi następuje w o wiele krótszym czasie niż w zębach stałych. To znaczy, że może być bolesna (w miazdze znajdują się nerwy zęba) i szybko wymagać leczenia kanałowego.

Około 6. roku życia rozpoczyna się wyrzynanie pierwszych zębów stałych i wypadanie zębów mlecznych. Wtedy też zaczyna się próchnica zębów pierwszych trzonowych stałych, co świadczy o dużej podatności tej grupy zębów na próchnicę.

Jeśli zauważymy próchnicę u naszego dziecka to bezzwłocznie powinniśmy wybrać się do stomatologa. Leczyć trzeba również zęby mleczne, tym bardziej, że mają one większą podatność na próchnicę. Poza tym zaleczenie tych zębów pozwoli zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy w zębach stałych.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Ubytki próchnicowe są nieodwracalne, więc najlepszą obroną przed tą chorobą jest profilaktyka.

Najlepiej rozpocząć higienę jamy ustnej dziecka jeszcze przed wyrżnięciem pierwszego zęba. Bezzębne dziąsła niemowlęcia przemywamy jałowym gazikiem zwilżonym w letniej, przegotowanej wodzie lub naparze z rumianku. Podobnie myjemy po każdym posiłku pierwsze zęby mleczne, pamiętając o wycieraniu ich z obu stron, tj. od strony wargowej i językowej.

Czytaj więcej: Jak walczyć z próchnicą u dzieci?

Zaczynamy szczotkowanie

Około 1 roku życia wprowadza się delikatne szczotkowanie zębów. W tym czasie wyrzynają się zęby boczne, które mają bruzdy, guzki i tylko poprzez dokładne szczotkowanie mogą być dobrze oczyszczone. Wtedy też dziecko może podejmować pierwsze próby samodzielnego szczotkowania pod nadzorem dorosłego. Używamy szczoteczki przeznaczonej dla dzieci – bardzo miękkiej i o małej główce.

Obecnie preferuje się dość wczesne wprowadzanie pasty z fluorem – już u dzieci, które skończyły pierwszy rok życia. Niewielką ilość pasty trzeba wetrzeć w szczoteczkę i umyć zęby – jeśli dziecko jeszcze nie potrafi płukać buzi, to ilość pasty nie powinna być większa niż wielkość paznokcia najmniejszego paluszka dziecka.

Czym skorupka za młodu nasiąknie…

Tak wcześnie rozpoczęta i regularna higiena jamy ustnej nie tylko przeciwdziała próchnicy, ale służy także przyzwyczajeniu dziecka do codziennego szczotkowania.

Starsze dziecko będzie już samo czyściło zęby, a rodzice tylko nadzorują i korygują jego technikę szczotkowania – zwykle do 5., 6. roku życia dziecka, choć niektórzy uważają, że dobrze jest nadzorować mycie zębów również u starszych dzieci, nawet do 11. roku życia.

Polecamy: Próchnicą zębów można się zarazić