POLECAMY

3 sposoby, by starsze dziecko pokochało młodsze

Twoja rodzina wkrótce powiększy się o kolejnego malca? Sprawdź jak postępować, by starsze dziecko pokochało młodsze.
3 sposoby, by starsze dziecko pokochało młodsze fot. Fotolia
Starszakowi łatwiej jest obdarzyć rodzeństwo dobrymi, ciepłymi uczuciami, gdy mama, jeszcze będąc w ciąży, dużo opowiada o maluszku – mówi,  jak się rozwija, rośnie i czego można się po nim spodziewać tuż po narodzinach. O czym jeszcze warto pamiętać, by starsze dziecko pokochało młodsze?


Jak przygotować dziecko na narodziny rodzeństwa?


1. Wciągaj malca do przygotowań

Wspólnie kompletujcie wyprawkę, kupujcie wanienkę, wózek czy grzechotki. Swoje łóżeczko dziecko musi oddać noworodkowi? Wyjaśnij pierworodnemu, że w zamian coś zyska ("Dostaniesz nowy tapczanik"). To ważne, bo twój kilkulatek może się obawiać, że nowy przybysz pozbawi go wszystkiego, łącznie z miłością rodziców.


2. Nie pozwól rozhulać się zazdrości

Maleństwo przyszło już na świat? Jeśli chcesz, by starsze dziecko pokochało młodsze, nie skupiaj się wyłącznie na noworodku. Czułością i uwagą obdarzaj także starszaka. Bawiąc się ze smykiem, czytając mu bajki czy często go przytulając, zapewnisz mu poczucie, że jest tak samo dla ciebie ważny, jak przed pojawieniem się rodzeństwa.


3. Włączaj starszaka do pomocy

Podając ci pieluszki czy nucąc kołysanki, będzie czuł się potrzebny i łatwiej zaakceptuje malucha. Uważaj jednak, by nie przesadzić. Gdy dziecko nie chce przytulić płaczącego brata, nie naciskaj. Lepiej wykorzystać moment, gdy niemowlę uśmiecha się do starszaka. Wtedy entuzjastyczna uwaga: "Popatrz jak cię lubi!" pomoże dziecku przekonać się do nowego przybysza.

Autorka jest dziennikarką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)